Νάπολι - Ουντινέζε 3-0

Η Νάπολι τα βρήκε σκούρα για 45 λεπτά κόντρα στην Ουντινέζε, όμως νίκησε 3-0 και μείωσε στο -2 από την Ρόμα.

Η Ουντινέζε είχε πάρει μόλις έναν βαθμό από στις τελευταίες 5 επισκέψεις στο San Paolo και δεν έμελλε να πάρει άλλον σήμερα. Η Νάπολι βρήκε στην επανάληψη τα γκολ που χρειαζόταν και με 3-0 πλησίασε στους δύο βαθμούς από την 2η θέση και την Ρόμα. Ο Χάμσικ δοκίμασε το πόδι του και ο Καρνέζης έπιασε δουλειά για να αποκρούσει το μακρινό σουτ του Μέρτενς και στη συνέχεια να σταματήσει την ασίστ του Ινσίνιε προς τον Καγιεχόν. Οι Παρτενοπέι ήταν κυρίαρχοι του αγώνα, όμως δεν μπορούσαν να τρυπήσουν την εξαιρετικά οργανωμένη ομάδα του Ντελ Νέρι. Η κεφαλιά του Αλμπιόλ πέρασε έξω και γενικά η όποια απειλή των γηπεδούχων προερχόταν από κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα έγιναν πιο απλά για την Νάπολι. Στο 48’ ο Ζορζίνιο πέρασε τρελή κάθετη πάσα στον Μέρτενς και ο Βέλγος νίκησε στο τετ-α-τετ τον Καρνέζη για το 1-0 πετυχαίνοντας το 21ο του φετινό γκολ στην Serie A. Στο 60’ το αριστερό του Χάμσικ πέρασε έξω και στο επόμενο λεπτό η Ουντινέζε άγγιξε την ισοφάριση, όμως η σέντρα του Ανάν από αριστερά βρήκε τον Ζαπάτα που έκανε την κεφαλιά στο δοκάρι. Στο 63’ όλα τελείωσαν, όταν ο Αλαν εκμεταλλεύτηκε το λάθος στο κέντρο της άμυνας και με δυνατό δεξί σουτ σκόραρε σε βάρος της πρώην ομάδας του και δεν πανηγυρίσε το πρώτο φετινό γκολ (2-0). Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 72’ με διαγώνιο σουτ ο Χοσέ Καγιεχόν ύστερα από επέμβαση του Καρνέζη σε τακουνάκι του Ινσίνιε.