Λότε - Ντόρτμουντ 0-3

Η Ντόρτμουντ κέρδισε με 3-0 την Λότε στο Όσναμπρικ και θα αντιμετωπίσει την Μπάγερν στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Η Λότε δυσκόλεψε την Ντόρτμουντ μόνο για ένα 45λεπτο, καθώς οι παίκτες του Τούχελ μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενθουσιασμό, απείλησαν σε αρκετές περιπτώσεις, όμως δεν έχασαν κάποια κλασική ευκαιρία. Οι Βεστφαλοί χρειάστηκαν λίγο χρόνο για να μπουν στο ματς, όμως όπως ήταν λογικό στη συνέχεια κυριάρχησαν.

Τα πάντα κρίθηκαν στην επανάληψη, όταν στο 57’ ο Ντεμπελέ έκανε την κούρσα και έδωσε την ασίστ στον Πούλισιτς, που πλάσαρε εύστοχα για το 0-1. Μέχρι εκεί ήταν για την Λότε. Στο 66’ ήταν η σειρά του Σίρλε να σκοράρει με σουτ στην κίνηση έπειτα από ασίστ του Γκερέιρο με το κεφάλι, ενώ το τελικό 0-3 ήρθε στο 83’ με φάουλ του Σμέλτσερ. Έτσι, η Μπορούσια έκλεισε το μεγάλο ραντεβού με την Μπάγερν στο Μόναχο στα ημιτελικά.

Παίξε νόμιμα στο Survivor με ειδικά στοιχήματα για το μεγάλο νικητή!