Το πιο παραγωγικό 45λεπτο της ιστορίας του ΠΑΟΚ!

Σταύρος Σουντουλίδης

Έχει πετύχει ποτέ άλλοτε ο ΠΑΟΚ επτά γκολ σ’ ένα ημίχρονο; Πόσες φορές έχει πετύχει επτά γκολ; Ποιες είναι οι μεγαλύτερες νίκες του στο Κύπελλο; Το Gazzetta.gr (σας) έχει όλες τις απαντήσεις…

Ο «Δικέφαλος» έγραψε ιστορία στο Θριάσιο Πεδίο της Ελευσίνας. Πέτυχε για πρώτη φορά στην ιστορία του επτά (7) γκολ σ’ ένα ημίχρονο, καθώς μέχρι τώρα στις προηγούμενες πέντε φορές, που σημείωσε επτά τέρματα σ’ έναν αγώνα, είχε σκοράρει και στα δύο ημίχρονα των αναμετρήσεων.

Οι μεγάλες νίκες του «Δικεφάλου» με επτά γκολ:

Επτά φορές ο ΠΑΟΚ έχει σημειώσει 7 γκολ σ’ ένα παιχνίδι, που δεν αποτελούν τα περισσότερα γκολ που έχει πετύχει ποτέ στο θεσμό του κυπέλλου, καθώς υπάρχει ένα 11-0 επί της Ατλαντίδος Θεσσαλονίκης, τη σεζόν 1959-60, το οποίο παραμένει ακατάρριπτο και σχεδόν απλησίαστο!

Ποια είναι αυτά τα επτά ματς:

1968-69: ΠΑΟΚ – Αρίων (-) 7-1 (Κύπελλο)

29/01/74: ΠΑΟΚ – Μουδανιά (2-1) 7-2 (Κύπελλο)

22/12/74: ΠΑΟΚ – Καστοριά (5-1) 7-1 (Πρωτάθλημα)

15/12/82: ΠΑΟΚ - Αναγέννηση Καρδίτσας (3-0) 7-0 (Κύπελλο)

16/09/99: Λοκομοτίβ Τιφλίδας – ΠΑΟΚ (0-3) 0-7 (ΟΥΕΦΑ)

28/01/01: ΠΑΟΚ – Καλαμάτα (3-0) 7-1 (Πρωτάθλημα)

14/12/16: Πανελευσινιακός – ΠΑΟΚ (0-0) 0-7 (Κύπελλο)

Τα πιο παραγωγικά 45λεπτα του «Δικεφάλου»

Ασφαλώς και τα επτά γκολ στο Θριάσιο σ’ ένα ημίχρονο αποτελούν ρεκόρ, καθώς μέχρι τώρα ο ΠΑΟΚ είχε ως μαξιμουμ τα πέντε γκολ σ’ ένα 45λεπτο. Και είναι η πρώτη φορά, που το δεύτερο μισό ενός αγώνα είναι τόσο μα τόσο παραγωγικός.