Αλαβές – Εσπανιόλ 0-1 (vid)

Κώστας Ζάλιαρης

Ελάχιστα λεπτά μετά το χαμένο του πέναλτι, ο Μορένο πήρε... προσωπική εκδίκηση και σκόραρε για το 1-0 της Εσπανιόλ στην έδρα της Αλαβές.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που έφτασαν πιο κοντά στο γκολ στις λιγοστές καλές στιγμές τους στο παιχνίδι, αφού, όταν στο δεύτερο ημίχρονο η Αλαβές είχε την απόλυτη πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν έκανε κάτι ουσιαστικό μπροστά από την αντίπαλη εστία.

Ο Ρέγιες στο πρώτο ημίχρονο είδε τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι από απευθείας εκτέλεση φάουλ και στην επανάληψη, αφού πρώτα οι Καταλανοί απορρόφησαν την πίεση που τους ασκήθηκε, βγήκαν στην επίθεση και κέρδισαν πέναλτι στο 78'.

Ο Πατσέκο απέκρουσε την εκτέλεση του Μορένο, όμως ο τελευταίος, στο 81', πήρε την κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ για να νικήσει τον πορτιέρο της Αλαβές και να γράψει το 1-0 με το οποίο οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με τους τρεις βαθμούς από το «Μεντιθορόθα».