«Πάρτι» για Περού και Βενεζουέλα

Εύκολο βράδυ για την Βενεζουέλα, που επικράτησε με 5-0 της Βολιβίας, ενώ με 1-4 πέρασε από την Παραγουάη το Περού.

Σαν τυφώνας πέρασε από την Παραγουάη το Περού, που επικράτησε με 4-1 και κατάφερε να αναπτερώσει τις ελπίδες του για πρόκριση στο Μουντιάλ του 2018 στην Ρωσία. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 10' με τον Ριβέρος, όμως η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη. Το Περού έκανε επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Ράμος (49'), Φλόρες (71') και Κουέβα (79') να γυρίζουν τούμπα το ματς, πριν ο Μπενίτες να διαμορφώσει με αυτογκόλ του τελικό σκορ.

Την ίδια ώρα, πάρτι έκανε και η Βενεζουέλα, η οποία... διέλυσε την Βολιβία με 5-0. Κουφάτη και Μαρτίνες βρήκαν δίχτυα μόλις στο 3ο και το 10ο λεπτό, δείχνοντας τις άγριες διαθέσεις τους. Ο επιθετικός της Τορίνο, συνέχισε να «πυροβολεί» και στο δεύτερο μέρος, κάνοντας χατ τρικ με τέρματα στο 67' και το 70', ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Οτερο στο 74ο λεπτό. Με την νίκη αυτή, βέβαια, η Βενεζουέλα δεν έχει ουσιαστικό όφελος, αφού όπως και η Βολιβία, έχει μείνει εκτός στόχων, όμως τόνωσε την ψυχολογία της, πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση.