Λας Πάλμας – Θέλτα 3-3

Σε ακόμα ένα «παρανοϊκό» ματς της η αντίπαλος του Παναθηναϊκού, προηγήθηκε 0-3 στην Λας Πάλμας, ισοφαρίστηκε (3-3) και πήγε να κλέψει τη νίκη με παίκτη λιγότερο.

Πιο διπρόσωπη ομάδα από την Θέλτα δεν υπάρχει σίγουρα στην Ισπανία και παίζει να ισχύει το ίδιο και γενικότερα στην Ευρώπη. Είναι αυτή που βλέπει τον Παναθηναϊκό να κάνει παιχνίδι στην έδρα της και λίγες μέρες αργότερα ρίχνει τέσσερα στην Μπαρτσελόνα. Στην επίσκεψη της λοιπόν στα Κανάρια Νησιά, είπε να εμφανίσει και τα δύο πρόσωπά της στο ίδιο ματς. Και ενώ προηγήθηκε με το σούπερ 0-3 επί της Λας Πάλμας, ισοφαρίστηκε σε 3-3 (τελικό), άντεξε με παίκτη λιγότερο από το 70’ και πήγε και να κλέψει τη νίκη στο φινάλε. Ο,τι να ΄ναι δηλαδή.

Για την αντίπαλο του Παναθηναϊκού στο Europa League και τα τρία γκολ που έβαλε πριν το ημίχρονο, ήταν υπέροχα. Αρχικά το απ’ ευθείας φάουλ του Βας (5’) και εν συνεχεία οι δύο φορές που ο Ιάγο Ασπας (14’, 21’) πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας και πρόλαβε να τσιμπήσει τη μπάλα με λομπίτσα. Οι γηπεδούχοι όμως έβγαλαν επική αντίδραση στην επανάληψη και κατάφεραν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στην Primera Division να μην ηττηθούν, ενώ κυνηγούσαν τρία γκολ.

Η κεφαλιά του Μπίγας στο 62’ (λάθος έξοδος του Σέρχιο) έβαλε τους γηπεδούχους στο παιχνίδι και στο 65’ η Θέλτα έμεινε με 10 παίκτες και η Λας Πάλμας έκανε το 2-3 με το πέναλτι του Βιέρα. Το πλασέ του Μπόατενγκ δύο λεπτά αργότερα έφερε ακόμα μεγαλύτερη τρέλα στον αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, παραδόξως, είχαν δύο δοκάρια και ειδικά εκείνο με τον Ντίας να σημαδεύει το οριζόντιο στο 91’ και έχασαν την τεράστια ευκαιρία να ξαναπάρουν το τρίποντο.