Asian Cup: Η «πρωτάρα» Ιορδανία πέταξε εκτός τη Νότια Κορέα και πέρασε στον τελικό (vid)

jordan

Η Ιορδανία επικράτησε της Νότιας Κορέας με 2-0 και πέρασε για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Asian Cup.

Η Ιορδανία έγραψε ιστορία, καθώς θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Asian Cup.

Οι Ιορδανοί επικράτησαν στον ημιτελικά της Νότιας Κορέας με 2-0 και θα διεκδικήσουν για πρώτη φορά το τρόπαιο του ασιατικού Κυπέλλου, στον μεγάλο τελικό του ερχόμενου Σαββάτου (10/2).

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο μέρος δεν ήταν καλό από πλευράς ευκαιριών μπροστά από τις δύο εστίες, όμως στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε. Η Ιορδανία ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 53ο λεπτό με το γκολ του Αλ Ναϊμάτ. Τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα πήρε στο 66' ο πρώην παίκτης του ΑΠΟΕΛ, Μούσα Αλ Ταμάρι, ο οποίος με εξαιρετική ατομική ενέργεια διπλασίασε τα τέρματα της εθνικής του ομάδας.

Ο αντίπαλος της Ιορδανίας στον μεγάλο τελικό θα προκύψει από τον αυριανό (7/2) ημιτελικό, ανάμεσα στο Ιράν των Χατζισαφί και Ανσαριφάρντ και το Κατάρ.