Μουντιάλ Γυναικών 2023: Η Ιαπωνία διέλυε 3-0 την Ισπανία στο ημίχρονο με τρεις τελικές, 23% κατοχή και 95 πάσες! (vid)

Η Ιαπωνία έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Ισπανία σκοράροντας τρια γκολ σε ισάριθμες τελικές στο πρώτο ημίχρονο.

Έχοντας μόλις 23% κατοχή, τρεις τελικές και ανταλλάσσοντας 95 πάσες, η Ιαπωνία έκανε πάρτι στις αντεπιθέσεις στο ντέρμπι κορυφής με την Ισπανία σκοράροντας τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Ποιος είπε ότι χρειάζεται κατοχή, πολλές τελικές και πάσες για να κυριαρχήσεις απέναντι στον αντίπαλό σου; Με μόλις 23% κατοχή, τρεις προσπάθειες για γκολ και 95 πάσες (έναντι 412 των αντιπάλων της) η Ιαπωνία έκανε πάρτι στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι κορυφής με την Ισπανία για τον 3ο όμιλο του Μουντιάλ Γυναικών 2023 προηγούμενη με 3-0.

Σε μια επίδειξη αποτελεσματικότητας, εύρυθμης λειτουργίας και συμπαγούς άμυνας, η Nadeshiko σκόραρε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, στις μοναδικές τελικές που δημιούργησε, ενώ όλα τους προήλθαν από εξαιρετικές αντεπιθέσεις. Απόλυτη πρωταγωνίστρια η Χινάτα Μιγιαζάβα, που σκόραρε το πρώτο και το τρίτο γκολ της ομάδας της, ενώ ήταν δημιουργός στο 2-0 της Ρίκο Ουέκι.