Ζενίτ - ΤΣΣΚΑ 82-63: «Ζωντανή» η ομάδα του Πασκουάλ και Game 7

Νίκος Καρφής

H Ζενίτ επικράτησε με 82-63 της ΤΣΣΚΑ του Ιτούδη και ισοφάρισε σε 3-3 τη σειρά των τελικών της VTB League.

Θρίλερ στους τελικούς της VTB League και πάμε για το Game 7 που θα κρίνει τον πρωταθλητή. Η Ζενίτ έδειξε χαρακτήρα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ στον έκτο τελικό και τελικά επικράτησε με 82-63, κάνοντας το 3-3 στη σειρά.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους 23-12, πήραν τα ηνία του ματς, με το ημίχρονο να γράφει 39-33. Οι παίκτες του Ιτούδη είδαν τον Κάρτερ να κάνει το 71-55 στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Η Ζενίτ έλεγξε το ματς στη συνέχεια και έμεινε ζωντανή στη διεκδίκηση της κούπας.

Για την ομάδα του Πασκουάλ, ο Μίκι είχε 17 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Κάρτερ μέτρησε 10 πόντους, ο Μπάρον 11 και ο Λόιντ είχε 9 πόντους με 9 ασίστ. Στον αντίποδα για το σύνολο του Ιτούδη, οι Σβεντ και Μιλουτίνοβ είχαν από 14 πόντους, αλλά δεν έφταναν για να σώσουν την ομάδα τους.

Το Game 7 θα διεξαχθεί στη Μόσχα την Κυριακή 5 Ιούνη και θα κρίνει τον τίτλο.

Tα δεκάλεπτα: 16-21, 39-33, 59-48, 82-63