Με... άγριες διαθέσεις η Μπασκόνια πριν από τον Ολυμπιακό!

Η Μπασκόνια άστραψε και βρόντηξε τρεις μέρες πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό, καθώς συνέτριψε εκτός έδρας την Φουενλαμπράδα με 110-60!

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας προηγηθεί με 31-8 στο δεκάλεπτο και με 63-25 στο ημίχρονο!

Όπως ήταν αναμενόμενο στο δεύτερο ημίχρονο έριξε τελείως ρυθμό και έκανε συντήρηση δυνάμεων ενόψει της 2ης αγωνιστικής στην EuroLeague και την αναμέτρηση με τους «ερυθρόλευκους».

Οι παίκτες της Μπασκόνια ευστοχούσαν από... παντού έχοντας 11/17 τρίποντα στο πρώτο μισό του αγώνα, ενώ τελείωσαν το ματς με 19/34 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα. Μάλιστα με τα 19 τρίποντα η Μπασκόνια ισοφάρισε το ρεκόρ στην ACB, ενώ για... δύο πόντους δεν «έσπασε» τη μεγαλύτερη σε έκταση διαφορά σε δικό της παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ντάρουν Χίλιαρντ με 24 πόντους έχοντας 3/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 3/4 βολές. Επίσης άλλοι τρεις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Τζάνινγκ, Γκρέιντζερ, Φόιγκτμαν), ενώ πέντε έφτασαν στο όριο των 10 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 8-31, 25-63, 42-90, 60-110

Αποτελέσματα - 4η αγωνιστική: Ανδόρα-Μανρέσα 77-82, Μπρέογκαν-Εστουδιάντες 86-79, Μπαρτσελόνα-Σαραγόσα 99-55, (14/10) Ρεάλ Μαδρίτης-Χοβεντούτ 92-69, Μούρθια-Μπούργος 72-62, Γκιπούθκοα-Τενερίφη, Ομπραντόιρο-Βαλένθια, Φουενλαμπράδα-Μπασκόνια 60-110, Μάλαγα-Γκραν Κανάρια

Βαθμολογία: Μπαρτσελόνα 4-0, Ρεάλ Μαδρίτης 4-0, Μπασκόνια 3-1, Μανρέσα 2-2, Ανδόρα 2-2, Μάλαγα 2-1, Τενερίφη 2-1, Σαραγόσα 2-2, Ομπραντόιρο 2-1, Εστουδιάντες 1-2, Χοβεντούτ 1-2, Γκραν Κανάρια 1-2, Μπρέογκαν 1-2,Βαλένθια 1-2, Μούρθια 1-2, Μπούργος 1-3, Φουενλαμπράδα 1-3, Γκιπούθκοα 0-3.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα