Ολυμπιακός - Ντιναμό Κουρσκ 67-73

Ο Ολυμπιακός μέχρι το 30' είχε στριμώξει το μεγαθήριο της Ντιναμό Κουρσκ, αλλά στην τελευταία περίοδο «λύγισε» και ηττήθηκε με 67-73.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να ηττήθηκε από την Ντιναμό Κουρσκ με 67-73, αλλά επιβεβαίωσε πως ανήκει ανάμεσα στις κορυφαίες ομάδες του ευρωπαϊκού γυναικείου μπάσκετ

Οι «ερυθρόλευκες» για τρία δεκάλεπτα όχι μόνο παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικές, αλλά είχαν και το προβάδισμα στο σκορ. Στην τελευταία περίοδο η κλάση των φιλοξενούμενων και η προσωπικότητα της Μπριάνα Στιούαρτ, ανέλαβαν δράση κι έκριναν το αποτέλεσμα. Η Κουρσκ ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με σερί 13 αναπάντητων πόντων, όμως ο Ολυμπιακός μείωσε σε 67-71, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για τη διεκδίκηση της νίκης..

Η Κατερίνα Σωτηρίου τελείωσε με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ η Λικέντρα Τζόνσον με 13 πόντους και άλλα τόσα ριμπάουντ.

Για την Κουρσκ ξεχώρισε η Στιούαρτ με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 35-39, 54-51, 67-73