Στο Παγκόσμιο Αργεντινή, ΗΠΑ και Βενεζουέλα

Στο Παγκόσμιο Αργεντινή, ΗΠΑ και Βενεζουέλα

Στο Παγκόσμιο Αργεντινή, ΗΠΑ και Βενεζουέλα

Στις 17 ανέβηκαν οι ομάδες που «έκλεισαν» θέση για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, αφού έγιναν γνωστές οι τρεις πρώτες ομάδες από τα προκριματικά της Αμερικής που προκρίθηκαν.

Η Αργεντινή, οι ΗΠΑ και η Βενεζουέλα προκρίθηκαν και μαθηματικά στην μεγάλη διοργάνωση του 2019.

Η πρώτη νίκησε το Μεξικό με 85-71, με τον Σκόλα να μετρά 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η δεύτερη επικράτησε της Ουρουγουάης με 78-70, με τον Τράις να έχει 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Η τελευταία προκρίθηκε χάρη σε άλλα αποτελέσματα, πριν αντιμετωπίσει απόψε (04/12, 00:15) τις Παρθένες Νήσους.

Οι ομάδες που θα βρεθούν στην Κίνα:

Ευρώπη (7/12): Τσεχία, Γαλλία, Γερμανία, Ελλάδα, Λιθουανία, Ισπανία, Τουρκία.
Αφρική (3/5): Ανγκόλα, Νιγηρία, Τυνησία.
Ασία/Ωκεανία (4/7): Κίνα (διοργανώτρια), Αυστραλία, Νότια Κορέα, Νέα Ζηλανδία.
Αμερική (3/8): Αργεντινή, ΗΠΑ, Βενεζουέλα

Group E

Κατάταξη
*Αργεντινή
*ΗΠΑ
Ουρουγουάη
Πουέρτο Ρίκο
Παναμάς
Μεξικό

Group F

Κατάταξη
*Βενεζουέλα
Καναδάς
Βραζιλία
Δομινικανή Δημοκρατία
Χιλή
Παρθένοι Νήσοι

Επόμενοι αγώνες
04/12
Βραζιλία-Καναδάς
Παρθένοι Νήσοι-Βραζιλία
Χιλή-Δομινικανή Δημοκρατία

Group I

Κατάταξη
1. *Ισπανία 8-2
2. *Τουρκία 7-3
3. Μαυροβούνιο 6-4
4. Λετονία 6-4
5. Ουκρανία 5-5
6. Σλοβενία 2-8
* Έχουν προκριθεί 

Επόμενοι αγώνες
22/2
Τουρκία - Σλοβενία
Λετονία - Ισπανία
Ουκρανία - Μαυροβούνιο
25/2
Ισπανία - Τουρκία
Μαυροβούνιο - Λετονία
Σλοβενία - Ουκρανία

Group J

Κατάταξη
1. *Λιθουανία 9-1
2. Ιταλία 7-3
3. Πολωνία 6-4
4. Ουγγαρία 5-5
5. Κροατία 4-6
6. Ολλανδία 3-7
* Έχει προκριθεί 

Επόμενοι αγώνες
22/2
Ιταλία - Ουγγαρία
Ολλανδία - Λιθουανία
Κροατία - Πολωνία
25/2
Λιθουανία - Ιταλία
Πολωνία - Ολλανδία
Ουγγαρία - Κροατία

Group K

Κατάταξη
1. *Γαλλία 8-1
2. *Τσεχία 7-2
3. Ρωσία 5-4
4. Φινλανδία 4-5
5. Βουλγαρία 4-5
6. Βοσνία/Ερζεγοβίνη 2-7
*Έχουν προκριθεί

Επόμενοι αγώνες
3/12
Γαλλία - Βουλγαρία
Βοσνία/Ερζεγοβίνη - Φινλανδία
Ρωσία - Τσεχία
21/2
Τσεχία - Βοσνία/Ερζεγοβίνη
Φινλανδία - Γαλλία
Βουλγαρία - Ρωσία
24/2
Γαλλία - Τσεχία
Ρωσία - Φινλανδία
Βοσνία/Ερζεγοβίνη - Βουλγαρία

Group L

Κατάταξη
1. *Ελλάδα 9-0
2. *Γερμανία 8-1
3. Σερβία 5-4
4. Γεωργία 4-5
5. Ισραήλ 4-5
6. Εσθονία 2-7
* Έχουν προκριθεί 

Επόμενοι αγώνες
3/12
Γεωργία - Ισραήλ (17:00)
Γερμανία - Εσθονία (21:00)
Σερβία - Ελλάδα (21:15)
21/2
Ελλάδα - Γεωργία
Ισραήλ - Γερμανία
Εσθονία - Σερβία
24/2
Γερμανία - Ελλάδα
Σερβία - Ισραήλ
Γεωργία - Εσθονία

Best of internet