Ρωσία - Ιταλία 92-78: «Φόρτσαρε» στο δεύτερο ημίχρονο και... καθάρισε

Ευαγγελος Στελλάκης

Η Εθνική Ρωσίας υποδέχθηκε στην Αγία Πετρούπολη την Ιταλία και με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε πρεμιέρα με... το δεξί (92-78) στα προκριματικά του Mundobasket 2023.

Το σύνολο του Ζόραν Λούκιτς πάτησε το... γκάζι στην τελευταία περίοδο και «καθάρισε» σχετικά άνετα την υπόθεση νίκη απέναντι στους Ιταλούς που είχαν συνολικά μέτρια εικόνα.

Οι νικητές είχαν σε σπουδαίο απόγευμα τον Αντόν Αστάπκοβιτς (21π, 5ρ, 2α), ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκαναν κι οι Τορόποφ (17π, 2ρ, 2α) και Κομόλοφ (12π, 3α, 2ρ).

Κλειδί για την επικράτηση τους αποδείχθηκε το περιφερειακό σουτ, καθώς ολοκλήρωσαν το ματς με 12/21 τρίποντα, δηλαδή ποσοστό ευστοχίας ανώτερο του 57%.

Οι Τονούτ (20π, 6α, 3ρ) και Τεσιτόρι (19π, 6ρ, 2α) ξεχώρισαν για τους Ιταλούς, αλλά δεν είχαν την κατάλληλη συμπαράσταση από τους υπόλοιπους συμπαίκτες τους.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 37-37, 64-59, 92-78