Βοσνία - Γαλλία 64-74: Καθάρισαν στο τέλος οι «Τρικολόρ» με... άσφαιρο Λεσόρ (vids)

Σπύρος Μαρκεζίνης
Ο Ματίας Λεσόρ της Γαλλίας με τον Μούσα της Βοσνίας

Η Γαλλία κατάφερε να περάσει νικηφόρα από την έδρα της Βασνίας, επικρατώντας με 74-64 και πήρε το προβάδισμα στον 5ο όμιλο.

Στα δεύτερα παιχνίδια των «παραθύρων» της FIBA για τα προκριματικά του Eurobasket 2025, η Βοσνία υποδέχτηκε τη Γαλλία και ύστερα από ένα αρκετά συναρπαστικό ματς, οι «Τρικολόρ» καθάρισαν στα τελευταία πέντε λεπτά, φεύγοντας νικητές από τα Βαλκάνια, με τελικό σκορ 74-64.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Βίνσεντ Πουαριέ ακολούθησε στους 13 πόντους, ο Μάθιου Στρατζέλ 11, ο Πολ Λακόμπ είχε 10 ενώ ο Ματίας Λεσόρ δεν μπόρεσε να βρει κάποιον πόντο σε 14:19 λεπτά εντός παρκέ. Από την πλευρά των γηπεδούχων, ξεχώρισε ο Τζάναν Μούσα με 15 πόντους, ο Κέναν Καμένιας με 14 και ο Έντιν Άτιτς με 13.

Με αυτόν τον τρόπο Γαλλία έκανε το 2-0 και πήρε το προβάδισμα και την πρώτη θέση του 5ου ομίλου αντί της Βοσνίας που έπεσε στο 1-1 και τη δεύτερη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 32-34, 48-57, 64-74

@Photo credits: fiba.basketball