Mundobasket 2023, Ισπανία - Λετονία 69-74: Νέο «μπαμ» η ομάδα του Μπάνκι και άνω-κάτω ο όμιλος! (vid)

Γιώργος Κούβαρης
γκρατσιούλις
Η απίθανη Λετονία του Λούκα Μπάνκι πραγματοποίησε μία ακόμα έκπληξη στο Mundobasket καθώς επέστρεψε από το -12 και επικράτησε της Ισπανίας με 74-69 κάνοντας «μύλο» τον όμιλο!

Λένε ότι δεν γίνονται θαύματα στις μέρες μας. Και ότι δεν υπάρχουν παραμύθια με σταχτοπούτες. Τον Λούκα Μπάνκι και την ομάδα του, τους ρωτήσατε; Γιατί αν μη τι άλλο η Λετονία ζει το δικό της... παραμύθι στο φετινό Mundobasket!

Μετά την μεγάλη νίκη-έκπληξη απέναντι στη Γαλλία, οι Λετονοί έφτασαν σε μια ακόμα σπουδαία νίκη στην φετινή διοργάνωση και δη στην πρεμιέρα της Β' φάσης των ομίλων απέναντι στην Ισπανία. Και μάλιστα έχοντας βρεθεί στο -12 στο 28' πραγματοποιώντας μια φοβερή ανατροπή στο σκορ.

Συγκεκριμένα έφτασαν σε επιμέρους σκορ 26-9 (!!) από το 28' έως και το 38' με το οποίο πήραν προβάδισμα πέντε πόντων ανατρέποντας τα δεδομένα του αγώνα! Πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, όπερ και σημαίνει ότι όλοι όσοι «πάτησαν» στο παρκέ πρόσφεραν και μάλιστα με το... παραπάνω τον οβολό τους. Μετατρέποντας τη συνέχεια σε πραγματικό θρίλερ αναφορικά με την πρόκριση στα προημιτελικά.

Ο Ντάβις Μπέρτανς ήταν πρώτος σκόρερ για την Λετονία έχοντας 16 πόντους με 3/7 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησαν οι Ρόντιονς Κούρουκς (13π., 8ριμπ.), Γκρατζιούλις (11π., 5ριμπ.), Σμιτς (11π.) και Ζόρικς (11π.) Για την Ισπανία ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ «διψήφιοι» ήταν επίσης οι Μπριθουέλα (11π.) και Γκαρούμπα (11π.) Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ έμεινε στους 9 πόντους σε 22 λεπτά συμμετοχής με 2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπαόυντ και 2 λάθη.

Ισπανία - Λετονία: Το ματς

Ιδιαίτερα νευρικό και άστοχο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα και για τις δύο ομάδες, ειδικά για την Ισπανία. Είναι χαρακτηριστικό ότι η «ρόχα» είχε μόλις 3/12 εντός παιδιάς στο πρώτο δεκάλεπτο, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι Λετονοί οι οποίοι σούταραν καλύτερα (7/16 σουτ) και είχαν το ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ με 17-16. Μάλιστα λίγο πριν από τα μέσα της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πήρε και προβάδισμα επτά πόντων (18-25) ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του αγώνα χάρη στην καλή της άμυνα.

Όμως ένα πεντάλεπτο αδράνειας, στάθηκε αρκετό για την πρωταθλήτρια Ευρώπης να πραγματοποιήσει σερί 9-0 δια χειρός (κυρίως) του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και να φέρει τα πάνω-κάτω στο ματς. Προηγήθηκε με 27-25 ενώ έκλεισε το ημίχρονο με την διαφορά στο +3 (32-29). Ο νέος παίκτης του Παναθηναϊκού είχε «φορτωθεί» με τρία φάουλ ωστόσο έκλεισε το πρώτο μισό του ματς έχοντας 7 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του ήταν ο αδερφός του Γουίλι (10π., 3ριμπ.) ενώ από τη Λετονία είχε ξεχωρίσει ο Ρόλαντ Σμιτς (8π.) Η «αχίλλειος» πτέρνα για την Λετονία ήταν το... δυνατό της όπλο, ήτοι τα τα σουτ από μακριά. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Μπάνκι είχαν μόλις 2/12 τρίποντα και 10/22 δίποντα, ενώ η «ρόχα» είχε ανεβάσει τα ποσοστά της στο 2ο δεκάλεπτο με 7/13 σουτ και 10/25 συνολικά στο ημίχρονο.

Το ισπανικό 14-0 και η «απάντηση» της Λετονίας

Παρά το γεγονός ότι η Ισπανία είχε πάρει το μομέντουμ, η Λετονία προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους Ίβηρες στο ξεκίνημα του β' μέρους πραγματοποιώντας επιμέρους 11-3 με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 35-40 στο 23'. Μέχρι εκεί όμως. Το τελευταίο προβάδισμα των Λετονών ήταν στο 40-42 του 25'. Έκτοτε η Ισπανία πάτησε το πόδι στο γκάζι και με 14-0 σερί εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ στο +12 (54-42) στο 28'. Μπριθουέλα, Ρούντι και Γκαρούμπα ήταν οι πρωτεργάτες για το Ισπανικό ξέσπασμα, με το οποίο έκλεισαν την 3η περίοδο στο +11 (58-47).

Για μια ακόμη φορά ωστόσο οι Λετονοί αποδείχθηκαν... πολύ σκληρά καρύδια. Απλούστατα ανέβασαν τα ποσοστά τους στα τρίποντα και με συνεχόμενα σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 20-7 και μετέτρεψαν το 56-44 σε 63-65 πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Μπέρτανς και Γκρατζιούλις είχαν πάρει τα ηνία στο σκοράρισμα για την Λετονία η οποία και είχε κάνει το ματς πραγματικό ντέρμπι. Το επιμέρους σκορ έγινε 26-9 και το σκορ έφτασε στο 65-70 στο 1:28 πριν από το τέλος του αγώνα.

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων αυτό ήταν και το σημείο-κλειδί για να εξασφαλίσει η Λετονία τη νίκη και να κάνει άνω-κάτω το Group L! Πλέον ισοβαθμεί με την Ισπανία στο 3-1, όπερ και σημαίνει ότι τα πάντα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική αναφορικά με την πρόκριση στα προημιτελικά.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο 10λεπτο μεταξύ 28' και 38' όταν η Λετονία πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 26-9 και έφερε τα πάντα πάνω-κάτω στο ματς.

MVP: Ο Ρόντιονς Κούρουκς έκανε πολλή δουλειά κατά τη διάρκεια του αγώνα (13π., 8ριμπ., 2ασ., 3κλ.) και ήταν εκείνος που βγήκε μπροστά στην αντεπίθεση της Λετονίας.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Μόλις... βρήκε το χέρι του, ο Ντάβις Μπέρτανς έγινε καθοριστικός παράγοντας για τη Λετονία έχοντας στο σύνολο 16 πόντους με 1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 μπλοκ, 1 κλέψιμο και 1 ασίστ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Σημαντικοί παίκτες της Ισπανίας δεν βρέθηκε στη μέρα τους όπως οι Ρούντι, Ντίαθ, Αμπρίνες.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το απίθανο τρίποντο του Σέρχιο Γιουλ από το κέντρο του γηπέδου στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, το οποίο ωστόσο δεν μέτρησε ποτέ γιατί ήταν... εκτός φάσης λόγω του ότι είχε προηγηθεί φάουλ υπέρ του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι 11 χαμένες βολές της Ισπανίας (20/31) όπως και το χαμηλό ποσοστό της «ρόχα» στα δίποντα με 14/32.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Μπορεί να πει κανείς στη Λετονία να μην ελπίζει; Ίσα ίσα που πλέον έχει και το πάνω χέρι για την είσοδο στα προημιτελικά. Η Ισπανία αντίθετα έβαλε τα χέρια της και βγάζει τα μάτια της γιατί θα πρέπει να κάνει υπέρβαση απέναντι στον Καναδά και να ελπίζει στη συνέχεια σε... άλλα αποτελέσματα. Δύσκολες ώρες για τον Σκαριόλο και τους παίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 32-29, 58-47, 69-74.

Το Mundobasket 2023 είναι στο Gazzetta.gr

Το Mundobasket 2023 και όλη η δράση από το μεγάλο μπασκετικό γεγονός με την εγκυρότητα του Gazzetta.gr! Αγωνιστικά νέα από την Εθνική Μπάσκετ και όλες τις ομάδες, πρόγραμμα και αποτελέσματα αγώνων σε συνεχή ροή ειδήσεων για να μη χάσετε στιγμή από τα όσα συμβαίνουν στο Mundobasket 2023!