Το ΝΒΑ απέρριψε την ένσταση του Χιούστον για το κάρφωμα του Χάρντεν (pic)

Το ΝΒΑ αποφάσισε να μην προχωρήσει σε καμιά διαδικασία όσον αφορά την ένσταση που είχαν υποβάλλει οι Ρόκετς στο ματς με τους Σπερς.

Συγκεκριμένα η ένσταση έγινε για το κάρφωμα του Τζέιμς Χάρντεν το οποίο δεν μέτρησε ποτέ αν και οι διαιτητές του αγώνα θα έπρεπε να το είχαν μετρήσει κανονικά.

Με σχετική ανακοίνωση ωστόσο το ΝΒΑ ενημέρωσε ότι δεν πρόκειται να προβεί σε καμία απολύτως κίνηση: «Ο Άνταμ Σίλβερ αρνήθηκε την ένσταση των Χιούστον Ρόκετς μετά το ματς με τους Σαν Αντόνιο Σπερς (135-133). Ο κομισάριος υποστήριξε ότι οι Ρόκετς είχαν αρκετό χρόνο ώστε για να διορθώσουν το λάθος και κρίθηκε ότι δεν υπήρχε λόγος για το έκτακτο μέτρο».

Εκείνη τη χρονική στιγμή οι Ρόκετς είχαν προβάδισμα με 102-89 στην 4η περίοδο και με 7:51 λεπτά να απομένουν για το τέλος του ματς. Και γι' αυτόν τον λόγο το ΝΒΑ έκρινε ότι υπήρχε χρόνος για την ομάδα του Χιούστον, έχοντας διαφορά 13 πόντων!