Χιτ - Χόρνετς 93-75

Γιώργος Κούβαρης

Με αντεπίθεση στο τελευταίο 12λεπτο, οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν των Σάρλοτ Χόρνετς με 93-75 και παρέμειναν στην 8η θέση της Ανατολικής Περιφέρειας!

Μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου τα πάντα ήταν ανοικτά στο ματς, το οποίο δεν... διεκδικούσε δάφνες θεάματος! Το σκορ ήταν 61-60 υπέρ της Χιτ, αλλά στην τελευταία περίοδο ήρθαν τα πάνω κάτω! Συγκεκριμένα πραγματοποίησε ένα επιμέρους 32-15 και έφτασε στην τελική επικράτηση με 93-75! Μάλιστα οι 168 πόντοι που σημειώθηκαν στο ματς συνιστούν αρνητικό ρεκόρ τη φετινή σεζόν, ξεπερνώντας τους 170 από τις 21 Δεκεμβρίου στο ματς των Μπουλς με τη Μάτζικ.

Την διαφορά την έκανε... ο πάγκος και πιο συγκεκριμένα οι Γκόραν Ντράγκιτς και Ντουέιν Ουέιντ, οι οποίοι δεν ξεκίνησαν στην βασική πεντάδα της ομάδας. Ο Σλοβένος γκαρντ ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα έχοντας 19 πόντους με 3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/1 βολή και 4 ασίστ, ενώ ο Ουέιντ πρόσθεσε άλλους 17 πόντους με 6/14 εντός παιδιάς και 8 ριμπάουντ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Αντεμπάγιο, ο οποίος «άγγιξε» το double-double με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους Χόρνετς που έπαιξαν χωρίς τον Κόντι Ζέλερ, ο Τζέρεμι Λαμπ είχε 21 πόντους. Πλέον έμειναν και πίσω όσον αφορά την διεκδίκηση της οκτάδας, σε αντίθεση με τη Χιτ που έχουν 33-36 και βρίσκονται στην 8η θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-20, 39-39, 61-60, 93-75