Χόρνετς - Μπλέιζερς 108-118

Με... αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο, οι Μπλέιζερς κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη από τη Σάρλοτ κερδίζοντας τους Χόρνετς με 118-108.

Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν χάρη στους Γιουσούφ Νούρκιτς και Ρόντνεϊ Χουντ οι οποίοι υπέγραψαν τη νίκη του Πόρτλαντ στο τέλος! Ο Κέμπα Ουόκερ με τρίποντο έφερε το ματς στον πόντο (97-76) έξι λεπτά πριν από το τέλος, αλλά οι δύο παίκτες των Μπλέιζερς ηγήθηκαν της ομάδας τους και την οδήγησαν σε ένα επιμέρους 15-2! Αποτέλεσμα; Οι φιλοξενούμενοι να πάρουν διαφορά 14 πόντων (112-98) και να φτάσουν στο 39-24 την φετινή σεζόν στο ΝΒΑ.

Ο Νούρκιτς είχε ένα επιβλητικό double-double με 26 πόντους (8/13 δίποντα, 10/11 βολές), 16 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Χουντ ήρθε από τον πάγκο και πρόσφερε άλλους 27 πόντους με 6/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 6/6 βολές. Μάλιστα τους 21 από αυτούς τους σημείωσε στην τελευταία περίοδο! Ουσιαστικά κάλυψε το άσχημο βράδυ του Σι Τζέι Μακ Κόλουμ (6π., 2/13 σουτ) την ώρα που ο Ντάμιαν Λίλαρντ είχε 23 πόντους με 9/20 εντός παιδιάς.

Για την Σάρλοτ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέρεμι Λαμπ με 23 πόντους και 4/4 τρίποντα, ενώ ο Κέμπα Ουόκερ είχε 18 πόντους και 12 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-32, 50-56, 80-81, 108-118