Μπακς - Σέλτικς 104-102

Γιώργος Κούβαρης

O Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο... από μηχανής Θεός των Μιλγουόκι Μπακς αφού με φόλοου στα 5'' πριν από το τέλος χάρισε τη νίκη κόντρα στους Μπόστον Σέλτικς με 104-102 και έφερε τη σειρά στα ίσια (2-2)!

Οι μεγάλοι παίκτες φαίνονται στα... δύσκολα!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έχει πάρει από το χέρι τους Μιλγουόκι Μπακς και προσπαθεί να τους οδηγήσει στην δεύτερη φάση των playoffs του ΝΒΑ!

Σε μία ακόμα ματσάρα της σειράς Μπακς-Σέλτικς, ο Έλληνας φόργουορντ βρέθηκε την κατάλληλη στιγμή στο... κατάλληλο σημείο και με ένα φόλοου στα 5'' πριν από το τέλος έμελλε να χαρίσει τη νίκη στα «Ελάφια» κόντρα στους Σέλτικς (104-102) φέρνοντας τη σειρά στα ίσια (2-2)!

Ο Μπρόγκντον μπορεί να ήταν άστοχος στη προσπάθειά του, αλλά ο Γιάννης ήταν εκεί που... έπρεπε να ήταν! Και να 'ταν μόνο το συγκεκριμένο καλάθι;

Στην τελευταία περίοδο και όταν οι Σέλτικς είχαν καταφέρει να ανατρέψουν διαφορά 20 πόντων (65-45 είχαν προηγηθεί οι Μπακς), να επιστρέψουν στο ματς και να διεκδικήσουν μέχρι το τέλος τη νίκη, ο Αντετοκούνμπο πήρε την κατάσταση στα χέρια του.

Με συνεχόμενα καλάθια κατάφερε να κρατήσει το Μιλγουόκι στο ματς και να ρίξει τη Βοστώνη στο καναβάτσο. Συνολικά τελείωσε το ματς έχοντας 27 πόντους με 10/18 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Ο Κρις Μίντλετον τον ακολούθησε σε απόδοση με 23 πόντους έχοντας 3/5 τρίποντα και 6 ριμπάουντ.

Για τους Σέλτικς, πήγε... στράφι το ρεκόρ καριέρας του Τζέιλεν Μπράουν στα playoffs, έχοντας 34 πόντους με 13/24 εντός παιδιάς, 3/4 βολές και 8 ριμπάουντ.

Οι Σέλτικς είχαν φοβερό ξεκίνημα έχοντας προηγηθεί με 12-5! Με ένα επιμέρους 25-5 (!) πήραν προβάδισμα με 30-17 και αυτό χάρη στην είσοδο των Τζαμπάρι Πάρκερ και Μάθιου Ντελαβεντόβα, οι οποίοι αποδείχθηκαν οι άσοι στο μανίκι του Πράντι.

Ο Γιάννης ήταν καλά μαρκαρισμένος από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχα προσαρμόσει όλη την άμυνα του ημιχρόνου πάνω του (10π., 4/8δ., 0/1τρ., 2/4β., 5ρ., 1ασ., 2λ.) Έτσι ο Πάρκερ έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα στους 12 πόντους (4/7 σουτ, 2/4β., 5ρ., 2κλ, 3ταπ.) όντας εξαιρετικός και στην άμυνα.

Ο Μίντλετον τον ακολούθησε σε απόδοση (13π., 5/10 σουτ, 5ρ.) ενώ από την Βοστώνη που είχε 13/43 σουτ στο πρώτο μισό του αγώνα, ο Τζέιλεν Μπράουν είχε πετύχει κάτι λιγότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας του (15π., 3/10δ., 2/3τρ., 3/4β., 5ρ.)

Τα δωδεκάλεπτα: 24-17, 51-35, 75-67, 104-102