Καβαλίερς - Ουόριορς 108-118

Νίκος Καρφής

Oι Ουόριορς πέρασαν σαν... σίφουνες από το Κλίβελαντ, νικώντας τους Καβαλίερς με 118-108 και έφτασαν στο 36-9.

Τζάκποτ* στο Predictor! Η ώρα του πρώτου γκολ χαρίζει μετρητά*! (21+, *Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις)

Σαν πρωταθλητές έπαιξαν μέσα στο Κλίβελαντ οι Ουόριορς και δεν είχαν κανένα πρόβλημα να νικήσουν άνετα στο τέλος με 118-108. Έτσι έφτασαν στο 36-9, ενώ οι Καβς πήγαν στο 26-17 (έχουν 4 σερί ήττες).

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με το σκορ να είναι στο 57-64 και τους Ντουράντ και ΛεΜπρόν να προσφέρουν θέαμα με τις πτήσεις τους, ενώ ο Βασιλιάς είχε σκοράρει 20 πόντους μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Οι Ουόριορς επανήλθαν στην τρίτη περίοδο και με τον «ΚD» πέρασαν μπροστά με 85-83.

Οι... πολεμιστές πήραν τα ηνία του ματς λίγο μετά τα μέσα του 4ου δωδεκαλέπτου, αφού προηγήθηκαν με 107-97, 5 λεπτά πριν το τέλος. Ο KD με τρίποντο έκανε το 116-104, 1:30 πριν τη λήξη και κλείδωσε τη νίκη των πρωταθλητών.

Για τους νικητές ο Ντουράντ είχε 32 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ο Κάρι μέτρησε 23 με 8 ασίστ και ο Γκριν 11 πόντους, 16 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Για τους ηττημένους ο ΛεΜπρόν μέτρησε 32 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 μπλοκ, 19 είχε ο Τόμας και 17 ο Λοβ.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-35, 64-57, 91-93, 108-118