NBA: Άνετοι οι Μπουλς, πήραν το ντέρμπι οι Τζαζ, δυσκολεύτηκαν οι Γουόριορς (vids)

Σπύρος Μαρκεζίνης

Οι Μπουλς πέρασαν «αέρα» από το Ντιτρόιτ, οι Τζαζ επιβλήθηκαν στις λεπτομέρειες των Ρόκετς, δύσκολο διπλό για τους Γουόριορς.

Οι Σικάγο Μπουλς άλωσαν το Ντιτρόιτ επικρατώντας των Πίστονς εντυπωσιακά με 127-105, έχοντας για μία ακόμη φορά σε πολύ καλή βραδιά τον Ντεμάρ ΝτεΡόζαν, ο οποίος έφτασε πολύ κοντά στη «40αρα».

Πιο συγκεκριμένα, ο ηγέτης του αγώνα για τους «Ταύρους», ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 39 πόντους σε 35:41 λεπτά εντός παρκέ. Σε καλό βράδυ βρέθηκε και ο Νίκολα Βούτσεβιτς που σημείωσε ξανά double double με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Κόμπι Γουάιτ έφτασε τους 18 πόντους, ο Ντάλεν Τέρι είχε 12 ενώ ο Τζαβόντε Γκριν 11.

Από την άλλη, ξεχώρισε ο «διπλός» Τζέιλεν Ντούρεν με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ισάριθμους πόντους είχε και ο Μάρκους Σάσερ. Ο Τζέιντεν Ίβεϊ ακολούθησε στους 16, ο Τσιμέτζι Μέτου έφτασε τους 15 και ο Φλιν τελείωσε με 12.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-31, 55-64, 80-99, 105-127

Τζαζ - Ρόκετς: 124-121

Με τον Σάμανιτς και τον Τζορτζ να «καθαρίζουν» στα τελευταία λεπτά, οι Γιούτα Τζαζ μπόρεσαν να πάρουν το ντέρμπι με αντίπαλο τους Χιούστον Ρόκετς με διαφορά μόλις 3 πόντων και το σκορ στο 124-121.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Λούκα Σάμανιτς με 22 πόντους ενώ στους 20 ακολούθησε ο Κεγιόντε Τζορτζ. Με 17 ολοκλήρωσε το ματς ο Μπράις Σένσαμπο, τους 16 έφτασε ο Χόρτον Τάκερ, με 14 τελείωσε ο Κένεθ Λόφτον Τζούνιορ ενώ από 10 είχε ο Ομέρ Γιούρτσεβεν και ο Τζόνι Τζουζάνγκ.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Φρεντ ΦανΦλίτ με 42 πόντους, αμέσως επόμενος στη λίστα ήταν ο Καμ Γουίτμορ με 18, 15 είχε ο Έιμεν Τόμπσον (10 ριμπάουντ) ενώ ο Τζεφ Γκριν μέτρησε 13.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-38, 64-67, 98-96, 124-121

Μπλέιζερς - Γουόριορς: 100-92

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς πέρασε νικηφόρα από την έδρα των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, επικρατώντας με σχετική δυσκολία όπως δείχνει και το τελικό σκορ 100-92.

Ο Στέφεν Κάρι ήταν ο ηγέτης για τους φιλοξενούμενους έχοντας 22 πόντους ενώ ο Τζόναθαν Κουμίνγκα ακολούθησε στους19. Ο Άντριου Γουίγκινς έφτασε τους 15 πόντους και ο Τράις Τζάκσον Ντέιβις τους 10.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους αναδείχθηκε ο Ντιάντρε Έιτον με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Σκουτ Χέντερσον έκανε επίσης double double με 18 πόντους και 12 ασίστ ενώ «διπλός» ήταν και ο Τζαμπάρι Γουόκερ με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ. Με 14 πόντους τελείωσε το ματς ο Κρις Μάρεϊ.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-24, 46-49, 74-75, 92-100

@Photo credits: NBA/Getty Images