Σπερς - Νικς 130-126: Ο Γουεμπανιάμα των 40 πόντων... έσβησε τον Μπράνσον των 60 (vid)

Βίκτορ Γουεμπανιάμα

Έπειτα από ένα τρομερό ματς που κρίθηκε στην παράταση, οι Σπερς επικράτησαν των Νικς με 130-126.

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς υποδέχτηκαν τους Νιου Γιορκ Νικς και μπόρεσαν να πάρουν μία πολύ μεγάλη και δύσκολη νίκη, έχοντας επιβληθεί στην παράταση με 130-126.

Οι γηπεδούχοι απέκτησαν τον έλεγχο του ρυθμού στα μισά του επιπλέον πενταλέπτου και κατάφεραν με αυτόν τον τρόπο να φτάσουν στο τέλος του αγώνα όντας μπροστά στο σκορ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Βίκτορ Γουεμπανιάμα που σημείωσε 40 πόντους με 20 ριμπάουντ σε 37:42 εντός παρκέ, πραγματοποιώντας έτσι ρεκόρ καριέρας. Από τους συμπαίκτες του, αυτός που έφτασε πιο κοντά ήταν ο Ντεβίν Βασέλ με 23 πόντους, ο Τρε Τζόουνς είχε 13 και ο Τζούλιαν Σαμπάνι 12.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ξεχώρισε ο Τζέιλεν Μπράνσον με 61 πόντους, ο Ντόντε ΝτιΒιτσέντζο τελείωσε με 20 ενώ 12 είχε ο Τζος Χαρτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 38-27, 74-57, 94-91, 121-121, 130-126