NBA: Έκτη σερί νίκη για τους Ρόκετς, 20άρα του Μίτσιτς στην ήττα των Χόρνετς (vids)

Ο Βασίλιε Μίτσιτς με τη φανέλα των Σάρλοτ Χόρνετς

Ο Βασίλιε Μίτσιτς συνεχίζει να κάνει πολύ καλές εμφανίσεις με τους Σάρλοτ Χόρνετς, χωρίς ωστόσο να έρχονται οι νίκες. Μάτζικ, Ρόκετς και Πέλικανς αυτοί που επικράτησαν στη βραδιά!

Γουίζαρντς - Ρόκετς 114-137

Στην έδρα μιας εκ των πιο αδύναμων ομάδων της λίγκας, αυτήν των Γουίζαρντς (11-58), οι Ρόκετς (33-35) πέρασαν με το επιβλητικό 114-137, έχοντας τον Τζέιλεν Γκριν να σκοράρει 42 πόντους. Το παιχνίδι ωστόσο δεν ήταν τόσο εύκολο μέχρι το ημίχρονο για τις «ρουκέτες», που έτρεξαν επιμέρους σκορ 25-6 στο 3ο δωδεκάλεπτο και έφτασαν στην άνετη νίκη, η οποία αποτελεί την έκτη συνεχόμενη.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-39, 57-60, 82-101, 114-137

Μάτζικ - Χόρνετς 112-92

Με τον Μίτσιτς να είναι ένας εκ των πρωταγωνιστών των Χόρνετς (17-52), αλλά να μην μπορεί να περισώσει πολλά, οι Μάτζικ (41-28) έκαναν άνετη νίκη με 112-92 στο Ορλάντο. Με το δίδυμο των πιο ταλαντούχων παικτών τους, δηλαδή του Μπανκέρο και του Σαγκς να πρωταγωνιστεί.

Ο πρώτος σκόρερ 13 πόντους με 5 ασίστ, ο δεύτερος 16 με 6 τελικές πάσες αντίστοιχα και το σκορ από το ημίχρονο έφτασε στο 67-32. Από την πλευρά των ηττημένων, ο Μίτσιτς σκόραρε 20 πόντους με 8/10 εντός παιδιάς, 1 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη ενώ ο Ποκουσέφσκι έμεινε στους 3 πόντους μετά από 28 λεπτά.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-17, 67-32, 91-65, 112-92

Νετς - Πέλικανς 91-104

Τον καλό του εαυτό έβγαλε στο παρκέ του Μπρούκλιν ο Ζάιον Γουίλιαμσον, με τους Πέλικανς (42-28) να επικρατούν των Νετς (26-43) με 91-104. Έχοντας τον ηγέτη τους σε μια θεαματική βραδιά, που κάρφωνε τη μία μπάλα μετά την άλλη για να φτάσει τους 28 πόντους με 11/16 εντός παιδιάς και μαζί με τους 16 του ΜακΚόλουμ και τους 13 του Λάρι Νανς Τζ., να δώσουν στους Πέλικανς ώθηση για να απομακρυνθούν από την εξάδα και να μπουν απευθείας στα play off.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-27, 45-64, 69-85, 91-104

@Photo credits: NBA/Getty Images