Ρεάλ - Μπανταλόνα 95-92: Ο Χεζόνια τους κουβάλησε, ο Ντεκ το... καθάρισε (vid)

O Χεζόνια

Η Ρεάλ Μαδρίτης (24-5) έπιασε τη Μάλαγα στην κορυφή της ACB, μετά την επικράτηση με 95-92 απέναντι στην Μπανταλόνα. Πρωταγωνιστής ο Μάριο Χεζόνια με 20 πόντους, το σουτ της νίκης έβαλε ο Γκάμπριελ Ντεκ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε τα πράγματα εύκολα, στη συνέχεια τοποθέτησε εμπόδια στο δρόμο της, μόνο και μόνο για να πάρει μία νίκη γεμάτη με άγχος απέναντι στην Μπανταλόνα με σκορ 95-92, χάρη σε τρίποντο του Γκάμπριελ Ντεκ, ένα δεύτερο πριν το φινάλε.

Οι Μαδριλένοι είδαν την αντίπαλό τους να έχει προβάδισμα 8 πόντων στο τέλος του 1ου ημιχρόνου, αντεπιτέθηκαν στην 3η περίοδο, προηγήθηκαν με τρεις και μέχρι το φινάλε ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι.

Η Ρεάλ προηγήθηκε με 88-79, σχεδόν τρία λεπτά πριν από τέλος, αλλά η Μπανταλόνα με δύο σερί τρίποντα από τους Ρίμπας και Ρούζιτς μείωσε σε 88-85. Λίγο αργότερα, ο Άντριου Άντριους, ξανά με σουτ από την περιφέρεια, μείωσε στον πόντο (90-88) και το έκανε ξανά, 1:15 πριν το τέλος, με 2/2 βολές για το 91-90.

Ο Γιουλ έβαλε μόνο μία βολή (92-90) και ο Άντριους συνέχισε το κρεσέντο του: 2/2 βολές και 92-92! Όπως και στο Κάουνας, έτσι και τώρα καθάρισε ο Ντεκ με μεγάλο τρίποντο, ένα δεύτερο πριν το φινάλε για το τελικό 95-92!

Ο Μάριο Χεζόνια είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Ντεκ πρόσθεσε 13 και ο Ταβάρες 14 με 8 ριμπάουντ. Για την Μπανταλόνα, ο Άντριους τελείωσε το ματς με 13 πόντους, όσους και ο Κράαγκ.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 37-45, 68-65, 95-92.