Ρεάλ - Τενερίφη 80-78: Γλίτωσε από του... Γκάι τα δόντια (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Ρεαλ Μούσα

Η Ρεάλ Μαδρίτης είδε και έπαθε μέχρι να κάμψει την αντίσταση της Τενερίφης (80-78) πραγματοποιώντας άλλη μια προβληματική εμφάνιση, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα της ACB.

Όπως φαίνεται, η Ρεάλ δεν βρίσκεται σε καλό φεγγάρι. Μετά τις δύο συνεχόμενες εντός έδρας ήττες στην Euroleague από Παναθηναϊκό και Φενέρμπαχτσε, οι Μαδριλένοι αντιμετωπίζουν αγωνιστικά προβλήματα έχοντας πραγματοποιήσει «κοιλιά» στην απόδοσή τους. Κάτι που αποτυπώθηκε και στην αναμέτρηση με την Τενερίφη για την 24η αγωνιστική της ACB.

Η ομάδα του Τσους Ματέο παραλίγο να βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο καθώς η Τενερίφη αποδείχθηκε πολύ σκληρό καρύδι! Μάλιστα είχε το προβάδισμα στο ημίχρονο, το οποίο και διατηρούσε έως και τα μέσα της 3ης περιόδου. Έκτοτε η Ρεάλ, και χωρίς να παίξει κάτι το... ιδιαίτερο μπόρεσε να πάρει τα ηνία του ματς και να φτάσει να προηγείται με +9 πόντους στην τελευταία περίοδο (72-63). Παρόλα αυτά δεν μπόρεσαν να «κλειδώσουν» τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διεκδικούν τις πιθανότητες για μια σπουδαία νίκη στο «WiZink Center» της Μαδρίτης και με επιμέρους 14-4 γύρισαν... τούμπα το ματς και πήραν το προβάδισμα με 77-76 στα 55'' πριν από το τέλος του αγώνα! Ο Κάιλ Γκάι είχε αφήσει την αστοχία του ημιχρόνου (0/4 τρίποντα) στα... αποδυτήρια και με προσωπικές ενέργειες συνέβαλλε τα μέγιστα για να φέρει την ομάδα του σε θέση ισχύος!

Όμως, και όταν το ματς πήγε στις λεπτομέρειες, η (πιο) έμπειρη Ρεάλ πήρε τον πρώτο λόγο. Η Τενερίφη αστόχησε σε κρίσιμο drive με τον Φερνάντεθ και ο Γιουλ με 2/2 βολές στα 4'' έφερε τη Ρεάλ στο +3 (80-77). Έκτοτε δεν είχε μείνει χρόνο για την Τενερίφη να αλλάξει και πάλι τα δεδομένα στο ματς και... έπεσε ηρωικά στη Μαδρίτη. Από τη Ρεάλ οι Χεζόνια, Ταβάρες, Κοζέρ και Μούσα είχαν από 10 πόντους ο καθένας ενώ από τους φιλοξενούμενος ο Κάιλ Γκάι που παραλίγο να... γυρίσει μόνος του ματς, πέτυχε 14 πόντους με 3/3 δίποντα, 2/10 τρίποντα και 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-41, 63-59, 80-78