Ρεάλ Μαδρίτης - Μπρεογκάν 91-73: Ξέσπασε μετά το ΣΕΦ

Μιχάλης Γκιουλένογλου

Η Ρεάλ Μαδρίτης (14-3) πήρε ξανά κεφάλι στη βαθμολογία της ACB με την επικράτηση απέναντι στην Μπρεογκάν (8-9) με σκορ 91-73.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν πραγματικός... σίφουνας για τρία δεκάλεπτα απέναντι στην Μπρεογκάν (91-73). Κράτησε την αντίπαλό της στους 11 πόντους (1η περίοδο) και στους 9 (στην 3η περίοδο) και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με +28 (74-46).

Η Μπρεογκάν έτρεξε ένα επί μέρους 20-4 (!), προτού η Ρεάλ σοβαρευτεί και δεν επιτρέψει να μειωθεί και άλλο η διαφορά. Οι Μαδριλένοι είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Έντι Ταβάρες 15, Γκερσόν Γιαμπουσέλε 15, Τζάναν Μούσα 21 (απέναντι στην πρώην ομάδα του) και Ρούντι Φερνάντεθ 13.

Ο Μάριο Χεζόνια έμεινε στους 3 πόντους (σε 18 λεπτά στο παρκέ), ενώ 2 πόντους είχε ο Σέρχιο Γιουλ σε 18:10.

Για την Μπρεογκάν, ο Χαπ μέτρησε 21 πόντους και ο Νέναντιτς 22.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 46-37, 74-46, 91-73