Μανρέσα - Μπαρτσελόνα 80-94: Αυλαία με νίκη για τους «Μπλαουγκράνα», πριν το Βελιγράδι

Λίγο πριν το Final 4 του Βελιγραδίου, η πρωτοπόρος Μπαρτσελόνα ολοκλήρωσε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στην κανονική περίοδο της ACB, επικρατώντας με 80-94 της Μανρέσα.

Ένα καλό... ζέσταμα έκανε η Μπαρτσελόνα ενόψει του Final 4 της Euroleague, καθώς πέρασε με διαφορά 14 πόντων από την έδρα της Μανρέσα, στην αυλαία της regular season της ACB.

Οι «μπλαουγκράνα», πριν τον ευρωπαϊκό ημιτελικό με την Ρεάλ Μαδρίτης, πραγματοποίησαν ένα σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο, όπου έκαναν ανατροπή, πετυχαίνοντας 61 πόντους.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νίκολας Λαπροβίτολα με 20 πόντους και 3/4 τρίποντα, ενώ 13 πόντους πρόσθεσε ο Ντάντε Έξουμ που είχε και 2 ασίστ. Σε ο,τι αφορά τον Νικ Καλάθη, έμεινε στο παρκέ για 23 λεπτά έχοντας 8 πόντους, 9 ριμπάουντ κι 8 ασίστ.

Από πλευράς γηπεδούχων, ο Τσίμα Μονέκε ξεχώρισε με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με τους Μπρανκού Μπαντιό και Χουάνπι Βαουλέτ να σκοράρουν 11 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 40-33, 56-63, 80-94.

Αποτελέσματα – Τελευταία αγωνιστική (34η)

Μπασκόνια – Μπανταλόνα 81-89
Γκραν Κανάρια – Ρεάλ 83-91
Μανρέσα – Μπαρτσελόνα 80-94
Ανδόρρα – Τενερίφη 75-77
Μούρθια – Σαραγόσα 72-77
Μπούργος – Φουενλαμπράδα 66-83
Μπρεογάν – Μάλαγα 93-84