Ανδόρα - Μπασκόνια 78-79: Ακόμα πιο κοντά στο Copa del Rey με Μπάλντγουιν στο φινάλε

Σταυρούλα Μουστακάτου

Με σουτ του Αμερικανού στα 11 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, η Μπασκόνια πήρε τη νίκη με ανατροπή απέναντι στην Ανδόρα (78-79) και «έπιασε» οκτάδα.

Η Μπασκόνια επικράτησε στο φινάλε επί της Ανδόρα (78-79) για την 18η αγωνιστική της ACB, χάρη στο εύστοχο σουτ του Ουέιντ Μπάλντγουιν 11 δεύτερα πριν το τέλος. Οι Βάσκοι έφτασαν τις 9 νίκες και μπήκαν ξανά στην οκτάδα του πρωταθλήματος και πλέον είναι πολύ κοντά στη συμμετοχή τους στο φετινό Copa del Rey.

Η Ανδόρα κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της στη Μπασκόνια με το ξεκίνημα του παιχνιδιού, αφού ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 31-18. Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να μειώσουν την διαφορά που έφτασε μέχρι και το +16 (36-20) και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο -4 (42-38).

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Σπάχια συνέχισαν να κυνηγούν στο σκορ, ωστόσο στην τέταρτη περίοδο κατόρθωσαν να βρεθούν μπροστά με 78-79 με σουτ του Μπάλντγουιν στα 11 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς. Δεν άλλαξε κάτι στον εναπομείναντα χρόνο και ο Αμερικανός έγινε ο ήρωας της βραδιάς χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Μίλερ Μακ-Ιντάιρ που σημείωσε 25 πόντους, ενώ είχε 5 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Για τους νικητές, ο Μπάλντγουιν σκόραρε 22 πόντους με 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με Πίτερς και Κούρουκς να προσθέτουν από 12 και τον Κοστέλο να κάνει double-double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 42-38, 65-62, 78-79