Μάλαγα - Σαραγόσα 112-72: «Στοπ» στο αρνητικό σερί με 40άρα η ομάδα του Κατσικάρη

Η Μάλαγα άστραψε και βρόντηξε και διέλυσε τη Σαραγόσα με 112-72, σταματώντας το αρνητικό σερί δύο ηττών.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, η Μάλαγα του Φώτη Κατσικάρη πήρε φόρα και δεν σταμάτησε παρά μόνο όταν τελείωσε το ματς απέναντι στη Σαραγόσα, σε αναμέτρηση για τη 16η αγωνιστική.

Μετά το 20-19 υπέρ της Σαραγόσα, στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου, η Μάλαγα στηρίχθηκε στην άμυνά της, επιτρέποντας στην αντίπαλό της να σκοράρει 18 και 12 πόντους, αντίστοιχα στις δύο επόμενες περιόδους.

Η διαφορά εκτινάχθηκε στους 24 πόντους, κάνοντας την τελευταία περίοδο διαδικαστική υπόθεση (επί μέρους σκορ 38-22). Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπουτέιγ με 19 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Μπαρέιρο με 15 και Μπριθουέλα, Έρικ με 13 πόντους έκαστος. Ο Φερνάντεθ μέτρησε 12 πόντους, 11 ασίστ.

Για τη Σαραγόσα ο Μπόουν είχε 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 48-38, 74-50, 11-72.