Στρασμπούρ - Μονακό 83-85: Στάθηκε όρθια χωρίς Τζέιμς και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά

Μπλόσομγκεϊμ με Μονακό

Η Μονακό απώλεσε διαφορά 14 πόντων με την οποία προηγήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο κράτησε την ψυχραιμία της και έκανε το 2-0 κόντρα στην Στρασμπούρ (83-85) για την επόμενη φάση.

Τα ημιτελικά του γαλλικού πρωταθλήματος έχουν το πρώτο ζευγάρι τους, αφού η Μονακό επικράτησε... με την ψυχή στο στόμα (83-85) απέναντι στην Στρασμπούρ, έκανε το 2-0 και πήγε δίπλα στην Μπουρζ.

Η Μονακό είχε εκρηκτικό ξεκίνημα, παρόλα αυτά είδε την αντίπαλό της να πλησιάζει και να απειλεί. Ο Μίτσελ ισοφάρισε σε 62-62 στο 28ο λεπτό, ενώ η Στρασμπούρ κράτησε το προβάδισμα κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (67-66). Μπράουν και Οκόμπο διόρθωσαν την κατάσταση με τον Κούρουκς να προκαλεί προβλήματα στην άμυνα των Μονεγάσκων (72-73).

Οι εναλλαγές στο σκορ είχαν τη θέση τους στο ματς και στην τέταρτη περίοδο, ώσπου ο Τζόρνταν Λόιντ με γκολ φάουλ έκανε το 81-83 για να ακολουθήσει το καλάθι του Μπράουν. Στο υπόλοιπο του αγώνα οι γηπεδούχοι δεν είχαν περισσότερες απαντήσεις και το παιχνίδι έληξε υπέρ της ομάδας του Ομπράντοβιτς.

Ο Μπλόσομγκεϊμ σταμάτησε στους 21 πόντους για τη Μονακό που αγωνιζόταν χωρίς τον Μάικ Τζέιμς. Ο Λόιντ είχε 17 με 4 ριμπάουντ και οι Οκόμπο (3ριμπ., 5ασ.) και Ντιαλό (5ριμπ., 4ασ.) από 10. Από την άλλη, πρώτοι σκόρερ ήταν ο Λακόμ με 20 και ο Κούρουκς με 17.

Τα δεκάλεπτα: 23-33, 41-46, 67-66, 83-85

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΑΛΛΙΑ Τελευταία Νέα