Μονακό - Στρασμπούρ 89-98: Ο Φρέζιερ και η παρέα του «λύγισαν» τους Μονεγάσκους στην παράταση (vid)

Φρέζιερ στη Στρασμπούρ

Η Μονακό επιχείρησε να επιστρέψει από το -17, έστειλε το ματς στην παράταση, αλλά ο Φρέζιερ και η Στρασμπούρ είχαν τις απαντήσεις και επικράτησαν με 89-98.

Η Στρασμπούρ (13-15) ολοκλήρωσε ό,τι ξεκίνησε ακόμη και αν χρειάστηκε 45 λεπτά αγώνα και νίκησε τη Μονακό (25-6) εκτός έδρας με 89-98 για να πλησιάσει την οκτάδα στην 26η αγωνιστική της LNB κόντρα στην πρωτοπόρο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού από νωρίς και έχτισαν μεγάλη διαφορά φτάνοντας και το +17 (37-54) λίγο πριν το ημίχρονο. Η Μονακό επέστρεψε, όμως η Στρασμπούρ έκανε το 67-72 στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να κάνουν το 7-0 για να πάρουν και πάλι κεφάλι. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες, ενώ στο 8ο λεπτό το 78-78 ήταν η συνθήκη του αγώνα.

Ο Φρέζιερ σκόραρε για το 84-87 με τον Τζέιμς να...απαντά στη μαχαιριά. Στην παράταση, μοναδική πρωταγωνίστρια ήταν η ομάδα του άλλοτε παίκτη της ΑΕΚ με μπροστάρη τον Λακόμπ και το ροζ φύλλο ήρθε στα χέρια τους.

Ο Λακόμπ είχε 21 με 2 ριμπάουντ και ασίστ, ενώ ο Φρέζιερ σημείωσε 15 πόντους με 6 ριμπάουντ και ήθελε μόλις μια ασίστ (9) για το double-double. Στον αντίποδα, ο Μάικ Τζέιμς μέτρησε 25 (4ριμπ., 4σ.) και Μπλόσομγκεϊμ με Μοτιεγιούνας ήταν στους 12.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 39-54, 62-67, 87-87, 00-00 (παρ.)

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΑΛΛΙΑ Τελευταία Νέα