Βιλερμπάν - Στρασμπούρ 78-72: Ανατροπή στην ανατροπή με clutch Ντι Μποστ και τώρα... «διαβολοβδομάδα»

Ο Ντι Μποστ ήταν εύστοχος από τη γραμμή στα τελευταία δευτερόλεπτα και «κλείδωσε» το θετικό αποτέλεσμα για την Βιλερμπάν κόντρα στην Στρασμπούρ (78-72) πριν τους δύο συνεχόμενους αγώνες στην EuroLeague.

Η Βιλερμπάν έκανε ανατροπή στην ανατροπή και πήρε μία νίκη-ανάσα για τη γαλλική λίγκα με αντίπαλο την Στρασμπούρ (78-72). Με το αποτέλεσμα αυτό, η ομάδα του Πάρκερ είναι 6η στην κατάταξη με 12-9, την ώρα που η αντίπαλος βλέπει την οκτάδα από την 11η θέση και ρεκόρ 10-12.

Στην τέταρτη περίοδο και συγκεκριμένα 4'07'' πριν το τέλος, ο Μάσα άλλαξε χέρια το προβάδισμα και έκανε το 70-72 για του φιλοξενούμενους. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι στη συνέχεια, μέχρι ο Ομπασοχάν να διαμορφώσει το 74-72 που παρέμεινε έως ο Ντι Μποστ να ευστοχήσει σε τέσσερις διαδοχικές βολές για να κλειδώσει τη νίκη.

Ο Ομπασοχάν ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου για τη Βιλερμπάν με 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και 16 πόντους, όσους σκόραρε και ο Ντε Κολό των 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο Γιουσούφα Φαλ σταμάτησε στους 13 πόντους και ο Νουά έκλεισε τους διψήφιους στους 11.

Από την άλλη, Μάσα και Κιν προσέφεραν από 15 πόντους στην ομάδα τους χωρίς να μπορούν να διατηρήσουν το προβάδισμα της Στρασμπούρ μέχρι το τέλος. Στους 6 πόντους έμεινε ο Φρέζιερ στο ντεμπούτο του με 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 17 λεπτά αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 49-42, 59-63, 78-72

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΑΛΛΙΑ Τελευταία Νέα