Μαρ 14 2019 / 21.45

MEDIOLANUM FORUM

66

57

Η Αρμάνι Μιλάνο διπλασίασε τις νίκες της επί του Ολυμπιακού αφού τον νίκησε στο Μιλάνο με 66-57. Επιθετικά οι παίκτες του Μπλατ παρουσίασαν άθλια εικόνα αφού ο τραυματισμός του Σπανούλη στα μέσα της δεύτερη περιόδου στοίχισε στην επιθετική λειτουργία των «ερυθρόλευκων» και παρά την προσπάθεια που έκαναν στα μετόπισθεν, ηττήθηκαν.

Πλέον ο Ολυμπιακός με το πιο βατό πρόγραμμα που ακολουθεί, πρέπει να κάνει τις απαραίτητες λογικές νίκες για να προκριθεί.

Η Αρμάνι μπορεί να μη βρήκε καλάθια στον αιφνιδιασμό τα οποία την χαρακτηρίζουν, αλλά λόγω της κακής άμυνα των φιλοξενούμενων, προηγήθηκε εύκολα με 13-2 (5’). Ο Μπλατ αποφάσισε να ψηλώσει το σχήμα (Βεζένκοβ, Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ), ο Σπανούλης δημιούργησε ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και έτσι μείωσαν σε 15-10 (9’).

Παπανικολάου, Σπανούλης και Πρίντεζης βρήκαν επαφή με το καλάθι και πολύ σύντομα σκόραραν 7 πόντους ρίχνοντας τη διαφορά σε 21-17 (12’). Η άμυνα του Ολυμπιακού λειτουργούσε στην εντέλεια, ο Μιλουτίνοφ δεν έχανε ριμπάουντ όμως ο τραυματισμός του Σπανούλη επηρέασε τη ροή της επίθεσης. Ολυμπιακός και Αρμάνι επιδόθηκαν σε διαγωνισμό άστοχων και κακών επιθέσεων με αποτέλεσμα σε οκτώ λεπτά δράσης το σκορ από 21-17 να γίνει 23-23 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Αρμάνι στο τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε αποφασιστικά και με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς βρέθηκε ξανά με διαφορά (34-25, 23’). Η επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού παρέμενε άσχημη, καθαρή επιλογή σπάνιζε όμως δύο μακρινά εύστοχα σουτ από Βεζένκοβ και Ουίλιαμς Γκος τον κράτησαν κοντά (36-30, 26’). Τζέιμς και Ταρζέφσκι όμως με διαδοχικά καλάθια έστειλαν ξανά την ομάδα τους στο +9 (44-35, 29’).

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν κουράγιο ούτε ικανότητα να αντιδράσουν, ο Τζέιμς πήρε φόρα και δε σταματούσε με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει αρκετά (59-43, 34’). Μέχρι την κόρνα της λήξης δεν άλλαξε η εικόνα και έτσι η Αρμάνι έφτασε χωρίς άγχος στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Σημαντική η απώλεια του Σπανούλη η οποία στοίχισε επιθετικά στην ομάδα του η οποία ήταν ανήμπορη να βρει λύσεις (45.8%δ., 12.5%τρ.).

Η Αρμάνι χωρίς να εντυπωσιάσει ήταν ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε δίκαια. Οι γηπεδούχοι βρήκαν νορμάλ ποσοστά και επικράτησαν

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάικ Τζέιμς σε 34:25 τελείωσε με 27 πόντους (4/9δ., 4/9τρ., 7/8β.), 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ελάχιστοι παίκτες του Ολυμπιακού ανταποκρίθηκαν κι αυτοί απλά με εξάρσεις διάρκειας δύο λεπτών.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κάλεμπ Ταρζέφσκι σε 32’ είχε 6 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κοψίματα. Πολύ καλός και ο Τζεφ Μπρουκς (5π., 10ρ.).

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Τζέιμς στη λήξη της τρίτης περιόδου έστειλε τη διαφορά στο +10, αλλά κυρίως επειδή ήταν υπό πίεση «έκοψε» τα πόδια των παικτών του Μπλατ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το απίθανο τρίποντο και φάουλ του Τζέιμς στο 33’ της αναμέτρησης.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι την τραγική δεύτερη περίοδο. Ο Ολυμπιακός την λειτουργία της επίθεσης.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 23-23, 49-39, 66-57