Ρεάλ - Μπασκόνια 70-69: Το... ανόητο φάουλ του Στάουσκας χάρισε τη νίκη στους Μαδριλένους!

Ο Νικ Στάουσκας έκανε φάουλ χωρίς... λόγο στον Φακούντο Καμπάτσο στα 2" για το τέλος και ο Αργεντινός guard χάρισε στη Ρεάλ τη νίκη επί της Μπασκόνια με σκορ 70-69!

Ο Στάουσκας... γκρέμισε τις προσπάθειες της Μπασκόνια να φύγει με το διπλό από τη Μαδρίτη!

Οι Βάσκοι πάλεψαν για την ανατροπή, ισοφάρισαν σε 69-69 με τον Σιλντς όμως ο πρώην NBAer... έτρεξε να κάνει φάουλ στον Καμπάτσο έπειτα από την επαναφορά και ο γκαρντ της «Βασίλισσας» χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Ο αγώνας

Το δίδυμο των Μάικλ Έρικ, Τόκο Σενγκέλια κουβάλησε επιθετικά την Μπασκόνια στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο WiZink Center, εκεί όπου οι Βάσκοι προηγήθηκαν με 14-19 στο 10' με το τρίποντο του νεοαποκτηθέντα Ζόραν Ντράγκιτς. Εν συνεχεία ο Σαβόν Σιλντς σκόραρε για το 24-30 στο 15' ενώ ο Ματ Τζάνινγκ ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το +6 των φιλοξενούμενων (30-36, 18:20) που διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα.

Η Ρεάλ πίεσε όμως η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 37-38. Ο Σενγκέλια έκανε το 43-44 ωστόσο οι Μαδριλένοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση για το 53-49 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος. Ο Πολονάρα έφερε το ματς στα ίσα από τη γραμμή των βολών (64-64, 38:18), Καμπάτσο και Ντράγκιτς (1/2 βολ.) έκαναν το 66-65 και στη συνέχεια ο Αργεντινός γκαρντ της Ρεάλ αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις όμως ο Κοζέρ μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Τόμπκινς τελείωσε τη φάση κοντά στο καλάθι για το 68-65 στα 15.9"!

Ο Σενγκέλια σκόραρε για το 68-67 στα 11.3", ο Πολονάρα έστειλε τον Τόμπκινς στις βολές για το 69-67 με 1/2 και ο Σιλντς ισοφάρισε με layup για το 69-69! Τι ακολούθησε; Ο Στάουσκας έκανε ανόητο φάουλ στον Καμπάτσο, ο Αργεντινός γκαρντ ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη κι έτσι η Ρεάλ πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 70-69!

Στάουσκας: Η γκάφα της σεζόν που χάρισε τη νίκη στη Ρεάλ! (vid)

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 37-38, 53-49, 70-69.