Μπασκόνια - Μπαρτσελόνα 76-74: Πήγε για ανατροπάρα, αλλά οι Βάσκοι άντεξαν! (vid)

Νίκος Καρφής
Η Μπαρτσελόνα πάλεψε να επιστρέψει από το -21, αλλά τελικά η Μπασκόνια επικράτησε με 76-74, αφού το τρίποντο του Οριόλα δεν βρήκε στόχο.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Μπασκόνια που επικράτησε με 76-74 της Μπαρτσελόνα και πήγε στο 7-10. Οι Καταλανοί έπεσαν στο 13-4.

Πρώτος σκόρερ των Βάσκων ο Χένρι με 20 πόντους, ενώ στον αντίποδα 17 είχε ο συνήθης ύποπτος Μίροτιτς.

Το ματς

Με το καλάθι του Σιλντς η Μπασκόνια έγραψε το 12-6 στο 5’, με τον Χάνγκα να μειώνει στους 4 πόντους.. Οι Βάσκοι κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +6 (21-15), αφού ο Κούριτς σκόραρε για τους Καταλανούς.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στη Μπασκόνια που με τον Ντιόπ έγραψε το 30-15. Το τρίποντο του Χένρι έφερε τους γηπεδούχους στο +17 (43-26), με τον Ντιλέινι να διαμορφώνει το αποτέλεσμα ημιχρόνου (47-31).

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Μπράντον Ντέιβις έφερε το ματς στο 65-54 στο 30’.

Η ομάδα του Πέσιτς συνέχισε να βελτιώνεται και έφερε το παιχνίδι στους 5 πόντους με τον Οριόλα να κάνει το 68-63 στο 35’. Οι βολές του Οριόλα έκαναν το 74-74, ο Σενγκέλια έγραψε το 76-74 με εκπληκτικό κάρφωμα, ενώ ο Οριόλα έχασε την ευκαιρία να δώσει το ματς στην Μπάρτσα αφού αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια είχε 16/33 τρίποντα, ένω άντεξε στην αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα στο τελευταίο δεκάλεπτο

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χένρι με 20 πόντους και ο Σενγκέλια με 14 πόντους και μεγάλα καλάθια στο τέλος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κλαβέρ έμεινε χαμηλά στους 2 πόντους και δεν βοήθησε.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σιλντς με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το καλάθι του Σενγκέλια για το 76-74 στα 36 δευτερόλεπτα

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια την απόδοση της στα τελευταία 15 λεπτά που παραλίγο να στοιχίσει και η Μπαρτσελόνα τα 16 λάθη και το κακό 2ο δεκάλεπτο (26-16).

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 47-31, 65-54, 76-74