Μπάγερν - Ζενίτ 77-69: «Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με σκορ 77-69 στο Audi Dome.

Οι Βαυαροί ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο, βελτίωσαν την άμυνα τους και ανέβηκαν στο 5-8 στην κατάταξη, αφήνοντας τη Ζενίτ στην τελευταία θέση μαζί με τη Ζάλγκιρις με 3-10 νίκες,.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-1 στο 4:57 με το τρίποντο του Μαόντο Λο ωστόσο η Ζενίτ αντέδρασε, έκανε σερί 8-0 (7-9, 7:03) κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 14-15! Η Μπάγερν ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα, ο Βλάντιμιρ Λούσιτς σκόραρε για το 27-23 στο 14:38 ενώ ο Ματίας Λεσόρ έκανε το 33-29 από τη γραμμή των βολών.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 37-35 και ο Γκρεγκ Μονρό ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 49-38 με 2/2 βολές στο 23:13! Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 61-50 για την Μπάγερν που διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Το τρίποντο του Λούτσιτς έκανε το 75-61 στο 36:25 για τους Βαυαρούς που επικράτησαν με σκορ 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 37-35, 61-50, 77-69.