Αναντολού Εφές - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 90-88: Γλίτωσαν το κάζο οι Τούρκοι! (pics & vid)

Κάτια Πετροπούλου
Η διαφορά 25 πόντων που είχε φτάσει η Εφές (6-2) πήγε στράφι, η Ζενίτ (2-6) επέστρεψε στο παιχνίδι σκοράροντας 38 πόντους στην τέταρτη περίοδο, αλλά οι Τούρκοι επικράτησαν τελικά με 90-88, για την 8η αγωνιστική της Euroleague.

Τι κι αν είχε φτάσει στο 67-42 στο 28ο λεπτό; Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξέμεινε από δυνάμεις, και μαζί με τις απουσίες που είχε (Ντάνστον - Σίμον), επέτρεψε στην Ζενίτ να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Οι Ρώσοι λίγο ήθελαν να «κλέψουν» την νίκη, καθώς «ξέσπασαν» στην τέταρτη περίοδο, όπου κι έκαναν επιμέρους 21-38. Οι παίκτες της Εφές, όμως, έφτασαν στη νίκη, σκοράροντας κυρίως από την γραμμή των βολών στα τελευταία λεπτά.

Το career high του Όστιν Χόλινς (26π.), αλλά και οι εμφανίσεις των Γκουστάβο Αγιόν (21π., 4ασ.), Άντον Πούσκοβ (12π., 4ρ.), και Ρένφο (10ρ.) δεν ήταν αρκετά, για να αποτραπεί η 6η ήττα της ομάδας της Αγίας Πετρούπολης στην διοργάνωση.

Το ματς

Η Εφές ήταν «ζεστή» από την έναρξη του αγώνα και με τους Πλάις, Σίνγκλετον και Μίτσιτς πήρε γρήγορα διαφορά (10-2, 5'). Η Ζενίτ αντέδρασε άμεσα (10-9, 6'), ο Αγιόν την κράτησε κοντά (15-13, 8'), αλλά ο Μίτσιτς «εκτέλεσε» για το 21-14 (10΄). Με 11 πόντους στα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο Σέιν Λάρκιν έδωσε στην Εφές διψήφιο προβάδισμα (34-23, 15'), με τους Σανλί - Μπομπουά να παίρνουν την... σκυτάλη για το +15 (40-25, 18'). Κοστόβ και Πούσκοβ μείωσαν σε 40-30 (19'), με τον Σανλί να κάνει το 42-30 στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνέχιζε με... ξέφρενο ρυθμό και έφτασε στο +25 (67-42, 28'), με τους Λάρκιν - Μίτσιτς να είναι ασταμάτητοι, ενώ ο Χόλινς «πάλευε» από την άλλη (69-50, 30'). Η Ζενίτ έκανε επιμέρους 7-17 στην τέταρτη περίοδο με τους Αγιόν, Πούσκοβ και Χόλινς, για να «πέσει» από την διψήφια διαφορά (76-67, 34'). Ο Μίτσιτς με 7 πόντους του (83-71, 37') έδωσε πάλι τον έλεγχο στην Εφές, Αγιόν, Χόλινς και Ρένφο «απείλησαν» (85-83, 39'), με τον Πονκρασόβ να επισφραγίζει το τελικό 90-88 (40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Όπως πήγε το ματς, όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Η Εφές μπόρεσε να ελέγξει τις κρίσιμες στιγμές, ενώ τα φάουλ που της έκαναν οι παίκτες της Ζενίτ της επέτρεψαν να κρατήσει ίσα ίσα το προβάδισμα στο σκορ από την γραμμή των βολών (26/27).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Βασίλιε Μίτσιτς (24π., 6ασ.) και Σέιν Λάρκιν (22π., 5ασ.) ήταν και πάλι τα πρώτα... βιολιά, ενώ ο πρώτος έφτασε τους 1.023 πόντους στην Euroleague και ο δεύτερος τους 1.005.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Τίμπορ Πλάις (13π.) και Σερτάκ Σανλί (13π.) έδωσαν σημαντικές βοήθειες.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Βλάντισλαβ Τρούσκιν σε 07:43 είχε 0/5 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Χόλινς έκανε το 85-83, με 24'' να απομένουν για το τέλος, ο Πλάις σκόραρε για το 87-83, με τον Χόλινς να του κάνει αντιαθλητικό (88-83), ο Πονίτκα έκανε το 88-85, ακολούθησαν δύο εύστοχες βολές του Μίτσιτς (90-85), ο Πονκρασόφ αστόχησε από τα 6.75, αλλά σκόραρε για το τελικό 90-88.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές τα λάθη σε κρίσιμα σημεία, η Ζενίτ το ότι «ξύπνησε» αργά στο ματς και δεν μπόρεσε να κάνει ένα σημαντικό «διπλό».

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Σέιν Λάρκιν, μετά την πάσα του Βασίλιε Μίτσιτς!

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-30, 69-50, 90-88.