Μπαρτσελόνα - Άλμπα Βερολίνου 103-84: Οι μπλαουγκράνα «πλήγωσαν» τον Ρενέσες (vid)

Η Μπαρτσελόνα... πλήγωσε τον Αϊτο Γκαρθία Ρενέσες στην επιστροφή του στο μισοάδειο Palau Blaugrana, επικρατώντας με σκορ 103-84 και συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί της στην EuroLeague.

Η κατάσταση στη Βαρκελώνη είναι τεταμένη λόγω των μαζικών κινητοποιήσεων και της γενικής απεργίας μετά την καταδίκη των εννέα Καταλανών ηγετών σε ποινές από εννέα έως 13 χρόνια. Έτσι οι εξέδρες ήταν μισοάδειες στην επιστροφή του θρυλικού κόουτς των μπλαουγκράνα, Αϊτο Γκαρθία Ρενέσες στο Palau Blaugrana. Πλέον η Μπαρτσελόνα μοιράζεται την κορυφή της κατάταξης μαζί με την επίσης αήττητη ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ρίχνοντας την Άλμπα στο 1-2.

Ο αγώνας

Ο Άντε Τόμιτς κουβάλησε επιθετικά την Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Palau Blaugrana, σκοράροντας για το 8-3 στο 4:53 και φτάνοντας τους 6 πόντους με 3/3 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Ο Ρόκας Γκιεντράιτιτς έδωσε λύσεις στην επίθεση της Άλμπα (10-9), ο Λουκ Σίκμα σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 13-16 ενώ οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 19-25. Μάλιστα ο Τζίφει πέτυχε 5 σερί πόντους κι ανέβασε τη διαφορά στο +11 (19-30, 10'46") για την ομάδα του Ρενέσες!

Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε, ο Τζίφεϊ έκανε το 28-35 με τρίποντο ωστόσο οι Καταλανοί απάντησαν με σερί 6-0 κι ανέκτησαν το προβάδισμα με το καλάθι του Κόρι Χίγκινς (36-35), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 46-44. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και ο Βίκτορ Κλαβέρ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 61-50 στο 24:51.

Οι Γερμανοί μπλόκαραν επιθετικά, το τρίποντο του Χίγκινς έκανε το 68-50 ενώ ο Κούριτς διαμόρφωσε το 70-56 στο 30'. Οι μπλαουγκράνα ήταν καταιγιστικοί στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκαναν επιμέρους σκορ 31-23 κι έφτασαν στη νίκη με 103-84, κάνοντας το 3/3 στη διοργάνωση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα κατέβασε 38 ριμπάουντ (14 επιθετικά) αντί 21 της Άλμπα, μοίρασε 24 ασίστ και σούταρε με πολύ καλά στατιστικά στην επίθεση.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κόρι Χίγκινς μέτρησε 22 πόντους με 4/4 βολές, 3/6 δίποντα και 4/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 27 βαθμούς στο ranking.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: O Μάρτιν Χέρμανσον είχε 0/1 δίποντο, 1 ασίστ και 4 λάθη σε 15'.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Άντε Τόμιτς είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Μπαρτσελόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 46-44, 72-61, 103-84.