Φενέρμπαχτσε - Αναντολού Εφές 84-66 (vid)

Βασίλης Βλαχόπουλος
Ποιο ντέρμπι; Η Φενέρμπαχτσε (21-3) έκανε… πάρτι απέναντι στην Αναντολού Εφές (15-9), επικράτησε με 84-66, διατήρησε το αήττητο στην έδρα της και πήρε εκδίκηση για την ήττα στον πρώτο γύρο. Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Κώστα Σλούκα ο οποίος ξεπέρασε τους 1000 πόντου με τη φανέλα της Φενέρ.

Αν μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι επρόκειτο για ντέρμπι, αυτό κράτησε μερικά λεπτά στην πρώτη περίοδο. Για την ακρίβεια, στα πρώτα 6:30 αγωνιστικά λεπτά, η Αναντολού Εφές φανέρωσε… επαναστατικές διαθέσεις καθώς προηγήθηκε με 9-17, έχοντας 7/9 σουτ και με τους Μοερμάν-Λάρκιν να κάνουν τη διαφορά. Η διαβολική σύμπτωσης της υπόθεσης είναι ότι έμεινε χωρίς πόντο στα 6:30 που ακολούθησαν: Σ’ αυτό το διάστημα, η Φενέρμπαχτσε άγγιξε την τελειότητα, απάντησε με 16-0 σερί και μετά το 20-17 στο τέλος της περιόδου, προηγήθηκε με 25-17 (12’).

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο του αγώνα. Είδε την Λάρκιν να σταματάει το επιβλητικό σερί της μετατρέποντας σε καλάθι ένα κλέψιμο της μπάλας (25-19, 13’), πατώντας όμως στο μακρινό σουτ αλλά και στον… οίστρο του Νίκο Κάλινιτς προηγήθηκε με 43-29 στο τέλος του ημιχρόνου. Γιατί ο Σέρβος γκαρντ της έδωσε οκτώ πόντους στα τελευταία πέντε λεπτά, έπειτα από τα δύο τρίποντα που πήρε από τους Μέλι, Ντατόμε. Η δε Εφές μετά την αρχική επίδοση των 7/9 σουτ, στα υπόλοιπα 13:30 του πρώτου ημιχρόνου είχε 6/15 και έξι λάθη.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε το ίδιο εντυπωσιακά και στο δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των 20 πόντων (53-33) μετά τα μισά της 3ης περιόδου και εκεί που το παιχνίδι έμοιαζε χαμένο για την Εφές, η τελευταία έβγαλε αντίδραση και μετά από το απίστευτο buzzer beater του Μοερμάν στο τελευταίο δευτερόλεπτο της 3ης περιόδου μείωσε σε 57-47 (30’) φθάνοντας σε 4-14 επιμέρους σκορ.

Μετά από 100 δευτερόλεπτα στην τελευταία περίοδο, Σλούκας και Γκούντουριτς αποκατέστησαν την τάξη (65-48, 31:40) και ουσιαστικά έδωσαν διαδικαστικό χαρακτήρα στο φινάλε του αγώνα. Η διαφορά έφτασε έως και στους 25 πόντους (82-57).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Όταν η Φενέρμπαχτσε συνδυάζει εξαιρετική άμυνα με ποσοστό άνω του 50% στο μακρινό σουτ, απλά δεν έχει αντίπαλο…

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κώστας Σλούκας ξεπέρασε τους 1000 πόντους με τη φανέλα της Φενέρμπαχτσε, ήταν και πάλι από τους ηγέτες της ομάδας του μαζί με τους Κάλινιτς, Ντατόμε

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γκούντουριτς με τους διαδοχικούς πόντους που πέτυχε στην τελευταία περίοδο… κόβοντας τον βήχα της Εφές.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Ερικ Γκριν δεν βρήκε ρυθμό στον μικρό χρόνο συμμετοχής του. Για την Εφές, Μπομπουά-Μίτσιτς-Σιμόν ήταν εκτός παιχνιδιού.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το 16-0 σερί της Φενέρμπαχτσε από το 6:30 έως και το 12’.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρμπαχτσε έχει πολλά να κρατήσει, σε αντίθεση με την Εφές η οποία μετά τη Βαρκελώνη, εμφάνισε και πάλι σημάδια αγωνιστικής εξαφάνισης.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το απίστευτο buzzerbeater του Μοερμάν - πίσω από το κέντρο - στο τέλος της 3ης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-29, 57-47, 84-66