Γκραν Κανάρια - Μπουντούτσνοστ 95-85 (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Γκραν Κανάρια (5-7) νίκησε την Μπουντούτσνοστ (3-9) με 95-85 και πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στη διοργάνωση.

Η Γκραν Κανάρια έχει βρει ρυθμό στη διοργάνωση και πέτυχε μία ακόμη νίκη αφού επικράτησε της Μπουντούτσνοστ με 95-85.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο ένα «τετράποντο» του Σουάντ Σέχοβιτς έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 10-14 (5'). Η Γκραν Κανάρια αντέδρασε γρήγορα και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (τετράποντο) του Ραμπασέδα έκανε το 21-18 (8') με τη διαφορά να φτάνει στο +8 (26-18) πριν τη λήξη της περιόδου.

Μπορεί οι Μαυροβούνιοι να είχαν διάθεση να μειώσουν τη διαφορά, αλλά όποτε σκόραραν δέχονταν τρίποντο κι έτσι με πρωταγωνιστή τον Έρικσον (3/4τρ.) το σκορ έγινε 43-26 (16'). Το σερί αναπάντητων πόντων υπέρ των Ισπανών σταμάτησε λοιπόν στο 14-0, αλλά προσωρινά αφού ο Σουηδός σουτέρ είχε βρει ρυθμό (53-30, 19΄).

Η Μπουντούτσνοστ προσπάθησε κυρίως με τον Ερλ Κλαρκ να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης (61-46, 25'), ωστόσο δεν κράτησε αρκετά η αντίδρασή της. Οι γηπεδούχοι με τον Μπάλβιν όμως βρήκε τις απαιτούμενες λύσεις και έτσι η διαφορά πήγε στο +25 (75-50, 29').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες περίμεναν να ολοκληρωθεί απλά η αναμέτρηση. Η Γκραν Κανάρια χαλάρωσε πιστεύοντας πως το ματς είχε τελειώσει και οι φιλοξενούμενοι βάλθηκαν αν τους... τιμωρήσουν. Με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα του Πόποβιτς μείωσαν σε 91-85 (39'), αλλά ήταν αργά και δεν πρόλαβαν να κάνουν κάτι καλύτερο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Γκραν Κανάρια σούταρε με 42.3% στα τρίποντα (11/26) εκ των οποίων τα 9 μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο. Οι Ισπανοί είχαν 26 ασίστ αντί 17 των αντιπάλων τους και υπέπεσαν σε μόλις 7 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Οντρέι Μπάλβιν σε 25:49 είχε 13 πόντους (6/7δ., 1/3β.), 7 ριμπάουντ και δύο κοψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντανίλο Νίκολιτς σε 19:44 είχε 5 πόντους με 2/9 σουτ όμως και φάνηκε μόνο στα ριμπάουντ (6).

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μάρκους Έρικσον ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντα 15 πόντους με 5/8 τρίποντα.

Εξαιρετικός και ο Κιμ Τιλί με 10 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το 19-2 επιμέρους που έτρεξε η Γκραν Κανάρια μετέτρεψε το 29-26 σε 48-28.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Γκραν Κανάρια το τελευταίο δεκάλεπτο το οποίο το έχασε με 13-28. Η Μπουντούτσνοστ την άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο δέχτηκε 56 πόντους.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Άλεν Όμιτς σε νεκρό χρόνο την ώρα που ακούστηκε η κόρνα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 56-34, 82-57, 95-85