Ζαλγκίρις - Μπαρτσελόνα 85-88 (vid)

Η Μπαρτσελόνα (5-2) νίκησε σε 45' την Ζαλγκίρις (3-4) με 85-88 αν και οι Λιθουανοί στην κανονική διάρκεια «γύρισαν» ματς 13 πόντων στο τπεντάλεπτο.

Η Μπαρτσελόνα πέρασε από το Κάουνας με 83-88 στην παράταση και υποχρέωσε την Ζαλγκίρις στην τέταρτη συνεχόμενη ήττα στο γήπεδό της στη φετινή Euroleague. Οι Ισπανοί (5 σερί νίκες) βρέθηκαν στο +13 στο 35' αλλά οι γηπεδούχοι με τρομερή ανατροπή έστειλαν το ματς στην παράταση

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με «αιχμή του δόρατος» στη ρακέτα τον Τόμιτς προηγήθηκε με 9-18 (6'). Οι Αμερικανοί γκαρντ της Ζαλγκίρις (Ουόλτον και Ουόλκαπ) με σουτ από μακρινή απόσταση φρόντισαν να μειώσουν για λογαριασμό της ομάδας τους (18-20, 9').

Η συνέχεια περιελάμβανε τρία τρίποντα για την Μπαρτσελόνα, την ώρα που οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους δεν έβρισκαν τρόπο να βρουν σκορ (20-30, 15'). Ο Ουόλκαπ με τον Ουάιτ κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους τρεις πόντους (32-35, 19') κι έτσι το ματς ξανάγινε ντέρμπι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες εκμεταλλεύονταν κάθε λάθος του αντιπάλου τους. Ο Χάνγκα έκανε το 47-53 (27') με τη συνέχεια να είναι ακόμη καλύτερη για τους Καταλανούς αφού ο Μπλάζιτς με 4 συνεχόμενους πόντους πήγε την ομάδα του στο +10 (50-60, 30').

Η άμυνα της Ζαλγκίρις λειτούργησε, αλλά αντίδραση δεν υπήρξε αφού στην επίθεση δε μπορούσε να βρει εύκολα σκορ. Ο Σίνγκλετον με τρίποντο έδωσε «αέρα» 13 πόντων στην Μπαρτσελόνα (58-71, 36'), όμως σε εκείνο το σημείο άλλαξε η ροή του αγώνα. Η Ζαλγκίρις πίεσε σε όλο το γήπεδο, οδήγησε τους αντιπάλους σε λάθη και ισοφάρισε σε 76-76 χάνοντας μάλιστα και σουτ (Ντέιβις) για τη νίκη.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Πάνγκος ήταν αυτός που έκρινε το αποτέλεσμα αφού πρωταγωνίστησε κάνοντας το σκορ 76-83 (43'). Παρά τις προσπάθειες του Ουάιτ η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα και πήρε μία σημαντική νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ανώτερη η Μπαρτσελόνα σε τρίποντα (22.7%-52.2%) και πιο ψύχραιμη στην παράταση.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κάιλ Κούριτς σε σε 26:18 είχε 15 πόντους (5/6τρ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λέο Βέστερμαν σε 7:21 δεν πρόσφερε τίποτα εκτός από μία ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο ξεκίνημα της παράτασης η Μπαρτσελόνα έκανε ένα σερί 7-0 και δεν ανησύχησε στη συνέχεια με την Ζαλγκίρις απλά να μειώνει στους 4 πόντους.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κέβιν Πάνγκος σκόραρε 5 πόντους στην παράταση και έκρινε το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις τα 5/22 τρίποντα. Η Μπαρτσελόνα τις 14/24 βολές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Μπράντον Ντέιβις στην πρώτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 34-39, 50-60, 76-76 (παρ.) 85-88