Μπάγερν Μονάχου - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 80-79 (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Σαν να μην... πέρασε μια μέρα από τη περσινή σεζόν, αφού ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ παρουσίασε με το «καλημέρα» των εκτός έδρας αγώνων της EuroLeague τα ίδια... συμπτώματα γνωρίζοντας την ήττα από τη Μπάγερν με 80-79 η οποία ενδεχομένως να αποδειχθεί και οδυνηρή. Τραγικό λάθος ο Γκιστ στο τέλος!

Ναι, μπορεί να βρισκόμαστε ακόμα στο ξεκίνημα της regular season αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αν δεν κερδίζει φέτος μακριά από το ΟΑΚΑ και μάλιστα ομάδες που είναι (θεωρητικά πάντα) κατώτερες από εκείνον, τότε θα αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα όσον αφορά τη συνέχεια.

Αν μη τι άλλο η αναμέτρηση με την Μπάγερν ήταν από αυτές που είχαν «κυκλώσει» οι «πράσινοι» με το MW (Must Win) ωστόσο εντός των τεσσάρων γραμμών παρουσίασαν και πάλι τα ίδια συμπτώματα με πέρυσι. Μια από τα... ίδια! Ήττα με 80-79 η οποία κάλλιστα θα μπορούσε να αποφευχθεί! Τόσο αν υπήρχε μεγαλύτερη συγκέντρωση στην άμυνα, όσο και αν ο Τζέιμς Γκιστ δεν... θύμιζε Παναγιώτη Φασούλα στη Ναντ με αποτέλεσμα να δώσει λάθος πάσα με 5'' για το τέλος και ενώ ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να εκδηλώσει την τελευταία επίθεση μετα τις άστοχες βολές του Μπούκερ.

Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία για το «διπλό» στο Μόναχο και το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στη φετινή EuroLeague. Ουσιαστικά οι «πράσινοι» έκαναν λάθη επί λαθών στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα (18 στο σύνολο) και ειδικά στην τελευταία περίοδο όταν και προσπαθούσε να διατηρηθεί στο σκορ, διεκδικώντας τη νίκη.

Τόσο στην άμυνα και ειδικά σε τρεις περιπτώσεις. α) Στο καλάθι του Λουτσιτς με το οποίο έγινε το 80-77 στα 9'' πριν από το τέλος. Ένα καλάθι το οποίο θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί αν δεν είχε ξεχαστεί ο Θανάσης με αποτέλεσμα να μην ακολουθήσει τον προσωπικό του αντίπαλο β) σε κρίσιμα σημεία χάθηκαν τρία επιθετικά ριμπάουντ και γ) στη λάθος πάσα του Τζέιμς Γκιστ. Ο Παναθηναϊκός δεν... πρόλαβε να εκμεταλλευτεί το δώρο του Μπούκερ με τις 0/2 βολές και δη τα πέντε δευτερόλεπτα που είχε στην διάθεσή του ο Παναθηναϊκός για την τελευταία επίθεση.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό, αφού βρέθηκε να προηγείται με 7-0 χάρη στο εκρηκτικό του ξεκίνημα, μια διαφορά που διατήρησε μέχρι και το 4ο λεπτό (4-11) της αναμέτρησης. Όμως τα γρήγορα φάουλ του Παπαπέτρου και το λάθος να παραμείνει στο παρκέ, δεν άργησαν να φέρουν τα πάνω-κάτω στο παρκέ. Η Μπάγερν αντέδρασε, οι «πράσινοι» έμοιαζαν να χάνουν την «σπιρτάδα» και την αρχική «έκρηξη», τα λάθη αυξήθηκαν και η πλάστιγγα άρχισε να αλλάζει πλευρά. Οι γηπεδούχοι έγιναν πιο σκληροί κοντά στο καλάθι, έβαλαν καλύτερα τα κορμιά τους στα ριμπάουντ και δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην ελληνική ομάδα.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Μπάγερν να «ροκανίσει» την διαφορά και με ένα επιμέρους 16-9 στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου να φέρει το ματς στα ίσια (20-20 στο 10') και μάλιστα να προηγηθεί για πρώτη φορά με 22-20 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Παπαπέτρου είχε χρεωθεί ήδη με τρία φάουλ με αποτέλεσμα να... παροπλιστεί και να μειωθεί μία επιλογή του Πασκουάλ. Η Μπάγερν συνέχισε να είναι πολύ καλή κοντά στο καλάθι χάρη στους Μπάρτελ, Ραντόσεβιτς και Μπούκερ ενώ προηγήθηκε και με έξι πόντους διαφορά (32-26) στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Να σημειωθεί ότι ο Καλάθης ήταν «καθηλωμένος» στον πάγκο αφού στο πρώτο δεκάλεπτο δεν είχε καταφέρει να μπει στο κλίμα του αγώνα. Αντίθετα, ο Λεκαβίτσιους συνέχισε από εκεί που είχε... σταματήσει στο «Αλεξάνδρειο» ενώ ο Καταλανός τεχνικός επέλεξε σχήμα με τρία γκαρντ (Λεκαβίτσιους, Παππά, Λάνγκφορντ) προκειμένου να πιέσει στην πρώτη ζώνη της άμυνας και να μην αφήσει την μπάλα να περάσει στο ζωγραφιστό. Εν μέρει το κατάφερε αφού ο Παναθηναϊκός έκλεψε μπάλες, έτρεξε και με ένα δικό του επιμέρους 4-14 προηγήθηκε με 36-40 λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (40-41 οι «πράσινοι»).

Σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός μέτρησε 60% στα δίποντα (12/20), 37,5% στα τρίποντα (3/8), 89% στις βολές (8/9) ενώ είχε μέτρια παρουσία σε ριμπάουντ (10), ασίστ (10) και... απαγορευτικό νούμερο στα λάθη (11). Στο ίδιο επίπεδο και τα στατιστικά της Μπάγερν, αφού μέτρησε 14/23 δίποντα (61%), 90% στις βολές (9/10) αλλά ήταν άστοχη στα τρίποντα (1/6) έχοντας εφάμιλλα νούμερα σε ριμπάουντ (13) και ασίστ (9).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα ούτε στην τρίτη περίοδο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει διαφορά. Ο Πασκουάλ θέλησε να... προστατεύσει το καλάθι του και έχοντας στο παρκέ τους Παππά, Μήτογλου, Καλάθη, Αντετοκούνμπο και Γκιστ τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Αν υπήρχε και η κατάλληλη συγκέντρωση στην επίθεση θα μπορούσε να τα πάει πολύ καλύτερα. Είναι χαρακτηριστικό ότι προηγήθηκε με 56-50 στο 28' με τους Μήτογλου και Θανάση να βοηθούν πολύ και στην επίθεση, αλλά η γερμανική ομάδα μπόρεσε να κάνει ένα γρήγορο 6-0 και να μην αφήσει τους παίκτες του «τριφυλλιού» να αποκτήσουν «μαξιλαράκι» με το τέλος της τρίτης περιόδου (56-58).

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και δη στην άμυνα. Ο Κιθ Λάνγκφορντ προσπάθησε να σώσει την κατάσταση έχοντας 18 πόντους στο συνολο παίρνοντας τις τελευταίες επιθέσεις, αλλά κάποια κομβικά λάθη, έδωσαν το δικαίωμα στη Μπάγερν να κρατάει σταθερά προβάδισμα 5-6 πόντων (73-68 στο 36' και 76-70 στο 38') και τους «πράσινους» να... αργούν να «ξυπνήσουν» μέχρι το λάθος του Γκιστ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: «Χτύπησε» τον Παναθηναϊκό μέσα στη ρακέτα με αποτέλεσμα να έχει 62% στα δίποντα (24/39), ενώ είχε την ψυχραιμία στην φάση-κλειδί όπου ευστόχησε ο Λούτσιτς. Επιπλέον κατάφερε να βγάλει εκτός αγώνα τον Καλάθη ο οποίος για δεύτερο σερί παιχνίδι ήταν εκτός ματς. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν και οι επιλογές του Πασκουάλ, ο οποίος άφησε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο τον Λοτζέσκι στον πάγκο. Πάντως ο Αμερικανός ένιωσε ενοχλήσεις στην γάμπα όπως αποκαλύφθηκε μετά το τέλος.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νιχάντ Τζέντοβιτς έκανε την μεγαλύτερη ζημιά με 19 πόντους έχοντας 3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν εκτός κλίματος, κάτι που φάνηκε από τα 3 φάουλ που φορτώθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας χάσει τελείως τη συγκέντρωσή του.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου όπου η Μπάγερν διατήρησε διαφορά 5-6 πόντων, με αποτέλεσμα να διαχειριστεί καλά το ματς και να μπορέσει να κρατήσει τη νίκη μέχρι το τέλος.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Λούτσιτς ήταν ουσιαστικός με 11 πόντους (4/4 δίποντα, 4/5 βολές), 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ πολλές βοήθειες από Μπάρτελ (12π.) και Μπούκερ (11π.)

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ουσιαστικά δύο ήταν οι φάσεις. Το καλάθι του Λούτσιτς στα 9'' με το οποίο έδωσε προβάδισμα με 80-77 στη Μπάγερν και φυσικά η λάθος πάσα του Τζέιμς Γκιστ στα 5'' πριν από το τέλος, χωρίς να εκδηλωθεί επίθεση από τους «πράσινους».

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός τα 17 λάθη και το 20% στα τρίποντα (4/20 εκ των οποίων 2/4 ο Λάνγκφορντ και 2/16 οι υπόλοιποι) ενώ η Μπάγερν τα 17 λάθη επίσης και το χαμηλό ποσοστό έξω από τα 6.75 μέτρα (4/13τρ.)

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 40-41, 56-58, 80-79