Ερυθρός Αστέρας-Βαλένθια 106-90

Νίκος Καρφής
Ο Ερυθρός Αστέρας.... σκόρπισε τη Βαλένθια με 106-90 και συνεχίζει να κυνηγά την Μακάμπι για να της πάρει την 8η θέση στη Euroleague. Κορυφαίος Φελντέιν με 30 πόντους.

Zωντανές έμειναν οι ελπίδες του Ερυθρού Αστέρα για πρόκριση στα playoffs της Euroleague. Η ομάδα του Αλιμπίγιεβιτς είχε εύκολο έργο κόντρα στη Βαλένθια, αφού τη νίκησε με 106-90 και έφτασε στο 11-15.

Kορυφαίος ο Φελντέιν με 30 πόντους και 32 στην αξιολόγηση. Από τους ηττημένους 22 πόντους είχε ο Μαρτίνεθ.

Το ματς

O Λεσόρ με έμμεσο τρίποντο (κάρφωμα και φάουλ) σημείωσε το 7-6 για τον Ερυθρό Αστέρα. Η Βαλένθια απάντησε και με ένα σερί 8-0 έγραψε το 7-14, αναγκάζοντας τον Αλιμπίγιεβιτς να καλέσει timeout. Mέχρι το 4ο λεπτό οι Ισπανοί είχαν 4/5 τρίποντα. Οι Σέρβοι βελτιώθηκαν και ισοφάρισαν με τον Φελντέιν σε 17-17 στο 7'. O Δομινικανός διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου με 2 βολές.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε φορτσάτος στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 30-23 χάρη στον Ντόμπριτς. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν άμεσα και πήραν προβάδισμα με τον Mαρτίνεθ να κάνει το 32-36. Οι Σέρβοι δεν έδειξαν να πτοούνται, καθώς με τον Ένις πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 50-48.

To ματς ήταν ντέρμπι και στην τρίτη περίοδο, αφού ο Μπιέλιτσα έκανε το 62-61 στο 24'. O Φελντέιν συνέχισε να πληγώνει τους Ισπανούς, αφού σκόραρε για το 70-67 και έφτασε τους 17 πόντους. OΙ Σέρβοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τον Πέρο Άντιτς κατάφερε να ξεφύγει για 12 (79-67) στο 30'.

Το σύνολο του Αλιμπίγιεβιτς έκανε ότι ήθελε στην τελευταία περίοδο, με τον Ένις να σημειώνει το 94-74 στο 35'. Από εκεί και πέρα το ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 11-15 και να διατηρούν ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ερυθρός Αστέρας είχε 13/24 τρίποντα και 21/22 βολές, ενώ έκανε εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο (29-19).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Φελντέιν μέτρησε 30 πόντους (4/8 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 10/11 βολές), συγκέντρωσε 32 βαθμούς στην αξιολόγηση και ήταν ο κορυφαίος του ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Λεσόρ είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Ρότσεστι είχε 17 πόντους και 5 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Βίβες δεν βοήθησε, αφού είχε 0/4 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ένις με τρίποντο στο 35' εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 (94-74) και... καθάρισε το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ερυθρός Αστέρας τίποτα, ενώ οι φιλοξενούμενοι την τρίτη περίοδο και τα μόλις 18 ριμπάουντ.

Τα Δεκάλεπτα: 23-23, 50-48, 79-67, 106-90