Φενέρμπαχτσε - Μπάμπεργκ 77-69

Νίκος Καρφής
Ο Γιαν Βέσελι έκανε.... όργια (26π., 11 ριμπ,) κόντρα στην Μπάμπεργκ, οδηγώντας στη νίκη την Φενέρ με 77-69 και της επέτρεψε να φτάσει στο 15-7.

Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στην Euroleague η Φενέρ, αφού επικράτησε της Μπάμπεργκ με 77-69 για την 22η αγωνιστική της Euroleague. Πλέον η ομάδα του Ομπράντοβιτς βρίσκεται στο 15-7 και ισχυροποίησε τη θέση της στη μάχη για το πλεονέκτημα έδρα ενόψει των playoffs.

Πρωταγωνιστής ο Βέσελι με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους ο Μούσλι ήταν ο κορυφαίος με 18 πόντους.

To ματς

Φουριόζα ξεκίνησε το ματς η Φενέρ και με τον Μαχμούτογλου έγραψε το 11-3 στο 5'. Η Μπάμπεργκ δεν άφησε την αντίπαλο της να ξεφύγει, αφού ο Μούσλι μείωσε σε 11-8 στο 7'. Ο Χάκετ με τρίποντο έριξε την διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (12-11) στο 9'. Το δεκάλεπτο έληξε στο 16-13, με τον Χάκετ να είναι αυτός που έβαλε την μπάλα στο καλάθι.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς θέλησε να επιβάλλει τον ρυθμό της στο δεύτερο δεκάλεπτο και έγραψε το 29-22 με τον Ντατόμε στο14'. Oι Τούρκοι συνέχισαν με το πόδι στο... γκάζι και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 13 (37-24) με τον Βέσελι. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 42-32 με τον Ράιτ. Ο Βέσελι τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους, ενώ η Φενέρ είχε 1/7 τρίποντα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ουαναμέικερ να σκοράρει για το 50-34 στο 24'. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους σε υψηλά επίπεδα, αφού ο Ντίξον έγραψε το 60-45 στο 28'.

Ο Χίκμαν μείωσε σε 70-62 μ στο 34'. Η Φενέρ απάντησε με 6-0 σερί, έκανε το 76-72 στο 37 και καθάρισε το ματς, φτάνοντας στην 15η νίκη της.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ ήταν καλύτερη στις ασίστ (17 έναντι 11), κράτησε την ψυχραιμία της στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν η Μπάμπεργκ μείωσε σε 70-62, ενώ είχε σε εξαιρετική μετά τον Βέσελι.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ:O Βέσελι ήταν συγκλονιστικός με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 36 στην αξιολόγηση. Απίστευτο ματς ο Τσέχος.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γκούντουριτς είχε 10 πόντους με 4/4 σουτ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, βοηθώντας στη νίκη της Φενέρ

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Στάιγκερ είχε 3 πόντους με 1/6 τρίποντα και δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 70-62, η Φενέρ έκανε ένα σερί 6-0 και κλείδωσε το ματς στο 37'.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρ τα 4/21 τρίποντα και η Μπάμπεργκ τα 13 λάθη και τα 6/24 τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Ντουβερίογλου και η... πτήση του Βέσελι.

Τα Δεκάλεπτα: 16-13, 42-32, 61-48, 77-69