Μάλαγα - Ρεάλ Μαδρίτης 80-75 (vid)

Η Μάλαγα (8-11) επιβλήθηκε της Ρεάλ Μαδρίτης (12-7) με 80-75 και υποχρέωσε τη «Βασίλισσα» στην πρώτη ήττα της στην Euroleague έπειτα από επτά σερί νίκες!

Η τελευταία ήττα της Ρεάλ στη regular season... χανόταν στις 8 Δεκεμβρίου, όταν η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ηττήθηκε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας από τον Ολυμπιακό με 92-83. Έκτοτε οι Μαδριλένοι μέτρησαν επτά συνεχόμενες νίκες πριν από την αποψινή (19/1) αναμέτρηση με τη Μάλαγα στο Martin Carpena, εκεί όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν με σκορ 80-75 κι έσπασαν το σερί της «Βασίλισσας»! Από την άλλη πλευρά, η Ουνικάχα δείχνει πως είναι αποφασισμένη να εξαντλήσει τις πιθανότητες πρόκρισης στα playoffs, ανεβαίνοντας στο 8-11 στην κατάταξη.

Η Μάλαγα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 11-3 με τον Βασίνσκι (5π.), η Ρεάλ μείωσε σε 16-13 με το τρίποντο του Ντόντσιτς ωστόσο η ομάδα του Τζουάν Πλάθα έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 20-15. Ο Όγκουστιν σκόραρε για το +15 (30-15, 13'23"), ο Γκιόρκι Σερμαντίνι κράτησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (34-23, 18'33") και η Ουνικάχα πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 38-27. Η Ρεάλ αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο και ισοφάρισε σε 48-48 με το τρίποντο του Ρούντι (8π., 2/4 τρίπ) όμως η Μάλαγα άντεξε στην πίεση και προηγήθηκε με 57-52 στο 30'. Οι Μαδριλένοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια στο φινάλε μειώνοντας σε 77-71 με τον Λούκα Ντόντσιτς στα 49" όμως η Ουνικάχα κράτησε το προβάδισμα και πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 38-27, 57-52, 80-75.