Mπασκόνια-Αρμάνι 82-83

Νίκος Καρφής
Η Αρμάνι κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από την έδρα της Μπασκόνια, με τον Θίοντορ να σκοράρει στην τελευταία φάση του αγώνα και να κάνει το 82-83. Πρώτοι σκόρερ οι Γκάουντλοκ και Θίοντορ με 16 πόντους.

Ο Τζόρνταν Θίοντορ κατάφερε να σκοτώσει την Μπασκόνια με καλάθι του στο τελευταίο δευτερόλεπτο, δίνοντας τη νίκη στην Αρμάνι με 83-82. Στο 8-11 η Μπασκόνια, με τους Ιταλούς να ανεβαίνουν στο 6-13.

Το ματς

Η Αρμάνι κατάφερε να προηγηθεί με τον Γκάουντλοκ να γράφει το 17-22 στο 9'. Ο Φόιγκτμαν απάντησε όμως και έγραψε το 19-22 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι, αφού καμιά από τις 2 ομάδες δεν μπορούσε να πάρει διαφορά στο σκορ. Οι Ιταλοί όμως ανέβασαν στροφές στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου και με τον Ταρσέφσκι έκαναν το 36-47, δείχνοντας πως θα είναι δύσκολος αντίπαλος για την Μπασκόνια.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην 3η περίοδο, με την Αρμάνι να ελέγχει απόλυτα το ματς και τον Γκουντάιτις να γράφει το 56-65 στο 30'.

Η Μπασκόνια δεν τα παράτησε και με τον Σενγκέλια βρήκε την ευκαιρία να κάνει το 68-74 στο 35'. Οι γηπεδούχοι επανήλθαν στη διεκδίκηση του ματς και πέρασαν μπροστά με τον Μπομπουά (82-81) 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Θίοντορ όμως με buzzer beater σκότωσε την Μπασκόνια, γράφοντας το 82-83.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Είχε την τύχη να διαθέτει στις τάξεις της τον Θίοντορ που έβαλε το νικητήριο σουτ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζόρνταν Θίοντορ μέτρησε 16 πόντους, 8 ασίστ και 25 βαθμούς στην αξιολόγηση, ενώ έβαλε και το σουτ της νίκης στο τέλος.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γκάουντλοκ βοήθησε πάρα πολύ τον Θίοντορ με τους 16 πόντους του.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζάνινγκ είχε μόλις 3 πόντους με 1/6 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Θίοντορ πήρε την ευθύνη στο τέλος και σκόραρε, χαρίζοντας τη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι το blackout στ τελευταίο δεκάλεπτο που λίγο έλειψε να στοιχίσει, ενώ η Μπασκόνια τα 15 λάθη και την απόδοση της στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 36-47, 56-65, 82-83