Μπαρτσελόνα - Μπάμπεργκ 81-66 (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Μπάμπεργκ (7-12) απείλησε την Μπαρτσελόνα (7-12), μείωσε σε 67-66 στα 3'16" για το φινάλε του αγώνα στο Palau Blaugrana όμως ο Ρακίμ Σάντερς πέτυχε οκτώ σερί πόντους και οι Καταλανοί επιβλήθηκαν με 81-66.

Η Μπαρτσελόνα έκανε τα... εύκολα δύσκολα κόντρα στην αξιόμαχη Μπάμπεργκ όμως πέτυχε την 7η νίκη της στη regular season, έπιασε τους πρωταθλητές Γερμανίας στην κατάταξη και κάλυψε τη διαφορά της ήττας στην Brose Arena. Οι φιλοξενούμενοι με τον Ηλία Καντζούρη στην άκρη του πάγκου (σ.σ. ο Αντρέα Τρινκιέρι αναρρώνει έπειτα από επέμβαση στον ώμο) μείωσαν σε 67-66 στα 3'16" για το τέλος όμως σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Ρακίμ Σάντερς. Ο Αμερικανός πέτυχε οκτώ συνεχόμενους για την Μπαρτσελόνα που έκανε σερί 14-0 ως το φινάλε κι έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα. Το παιχνίδι είχε ιδιαίτερη σημασία για το Νίκο Ζήση καθώς ο Έλληνας γκαρντ έφτασε τις 300 συμμετοχές στην Euroleague κι έγινε μόλις ο τρίτος παίκτης που φτάνει ή ξεπερνά τη συγκεκριμένη επίδοση μετά από τον ρέκορντμαν Χουάν Κάρλος Ναβάρο και τον Φελίπε Ρέγιες.

Οι δυο ομάδες άρχισαν το ματς στο Palau με κακές επιλογές και βεβιασμένες επιθετικές επιλογές ενώ ο Χάνγκα πέτυχε τέσσερις σερί πόντους και διαμόρφωσε το 10-4 στο 6'01" για την Μπαρτσελόνα που έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 18-15. Ο Τόμιτς ανέβασε τη διαφορά στο +11 (38-27, 16'58") κι εν συνεχεία διαμόρφωσε το 42-30 για την ομάδα του Σίτο Αλόνσο που προηγήθηκε με 44-34 στο ημίχρονο. Ο Ερτέλ έκανε το 59-50 ενώ η Μπάμπεργκ έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο, μειώνοντας σε 67-66 πριν από το ξέσπασμα του Σάντερς! Ο Αμερικανός έδωσε το σύνθημα για τους γηπεδούχους που δεν δέχτηκαν πόντο ως το φινάλε και επικράτησαν με 81-66.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα υποχρέωσε την Μπάμπεργκ σε 20 λάθη και είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρακίμ Σάντερς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, τελειώνοντας το ματς με 17 πόντους, 6 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ σε 21:43.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πιέρ Οριόλα βοήθησε την Μπαρτσελόνα με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρούμπιτ της Μπάμπεργκ μέτρησε 3 πόντους με 1/9 σουτ εντός πεδιάς (1/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα)

ΣΗΜΕΙΟ - ΚΛΕΙΔΙ: Το επιθετικό ξέσπασμα της Μπαρτσελόνα στο φινάλε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάμπεργκ τα 20 λάθη, η Μπάρτσα το 19% στο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 44-34, 59-52, 81-66.