Αρμάνι-Μάλαγα 101-87 (vid)

Νίκος Καρφής
Έχοντας φοβερό ποσοστό στα τρίποντα (15/24, 62.5%), η Αρμάνι νίκησε την Μάλαγα με 101-87 και έφτασε στο 5-13.

Η Αρμάνι επανήλθε στις νίκες μετά από 4 ανεπιτυχή αποτελέσματα στην Euroleague, καθώς επικράτησε της Μάλαγα με 101-87 και βρίσκεται πλέον στο 5-13. Φοβεροί οι Ιταλοί στα τρίποντα (15/24, 62.5%). Οι Ανδαλουσιάνοι απομακρύνθηκαν πιο πολύ από την 8άδα (7-11).

Για τους νικητές ο Γκάουντλοκ είχε 18 με 6/8 τρίποντα, 17 ο Κουζμίνσκας και 14 ο Θίοντορ με 11 ασίστ. Για τους ηττημένους ο Νέντοβιτς σταμάτησε στους 22.

Το ματς

Oι Ιταλοί μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και εκτόξευσε τη διαφορά στο +12 (18-6) με τον Μίτσοφ στο 5'. Η Μάλαγα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τέλος της περιόδου σε 29-20 με τον Βασίνσκι.

Οι Ανδαλουσιάνοι ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετέτρεψαν το 44-34 σε 44-49 με τον Ντίαθ στο 17'. Το ημίχρονο έληξε στο 50-44, με τον Μακάλουμ να βάζει την τελευταία φάση της περιόδου. Η Αρμάνι τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 8/12 τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/7.

Ο Κουζμίνκσκας με γκολ-φάουλ έγραψε το 61-55, με τον Μακάλουμ να απαντάει άμεσα. Ο Μπαγιέ ήταν ο άνθρωπος που σημείωσε το τελευταίο καλάθι της τρίτης περιόδου, κάνοντας το 79-71.

Ο Σολουάντε έκλεψε και κάρφωσε για το 81-75 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά ο Τζέρελς απάντησε με τρίποντο για το 84-75. Την χαριστική βολή στην Μάλαγα έδωσε ο Μίτσοφ που έβαλε 2 βολές, ένα λετπό πριν το τέλος, κάνοντας το 97-85. Η Αρμάνι τελικά νίκησε με 101-87 και έφτασε στο 5-13.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αρμάνι είχε (15/24, 62.5%), ενώ πήρε καλύτερες αποφάσεις στα τελευταία λεπτά του ματς.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκάουντλοκ μέτρησε 18 πόντους με 6/8 τρίποντα, ενώ ο Κουζμίνσκας είχε 17 πόντους και 22 βαθμούς στην αξιολόγησης,ενώ ο Θίοντορ είχε 14 πόντους και 11 ασίστ. Οι τρεις τους ήταν οι κορυφαίοι του ματς

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: O Μίτσοφ ήταν καθοριστικός με 16 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντίαθ είχε μόλις 3 πόντους και δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μίτσοφ ευστόχησε σε 2 βολές, έγραψε το 97-85, 1λεπτό πριν το τέλος και κλείδωσε το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι τίποτα και η Μάλαγα την κακή περιφερειακή άμυνα που επέτρεψε στους Ιταλούς να σουτάρουν με 62.5% τρίποντα

Τα Δεκάλεπτα: 31-22 , 50-44, 79-71,101-87