Αρμάνι - Ερυθρός Αστέρας 88-91 (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Ο Ερυθρός Αστέρας (6-9) επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας της Αρμάνι Μιλάνο (4-11) με 91-88 στο Mediolanum Forum με κορυφαίο τον Τζέιμς Φελντέιν.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν τον α' γύρο της regular season με ρεκόρ 6-9 χάρη στον Τζέιμς Φελντέιν, ο οποίος ηγήθηκε επιθετικά της ομάδας του με 19 πόντους και «κλείδωσε» την εκτός έδρας νίκη από τη γραμμή των βολών. Από την άλλη πλευρά, η Αρμάνι Μιλάνο δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το comeback και μοιράζεται την τελευταία θέση της κατάταξης με ρεκόρ 4-11, μαζί με τις Βαλένθια και Αναντολού Εφές.

Ο αγώνας

Οι Σέρβοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση κι αιφνιδίασαν την Αρμάνι Μιλάνο, προηγήθηκαν νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Τέιλορ Ρότσεστι σκόραρε για το 3-14 στο 4'14" ενώ ο Μίλκο Μπιέλιτσα έκανε το 6-20 με τρίποντο! Ο Τζόρνταν Θίοντορ έδωσε λύσεις στην επίθεση της Αρμάνι (15-29, 10') όμως ο Ντέγιαν Νταβίντοβατς εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 για τον Ερυθρό Αστέρα, κάνοντας το 20-37 στο 14'17". Οι Ιταλοί πήραν πόντους πίσω από τα 6μ.75 με τους Μπερτάνς, Καλνιέτις και μείωσαν στο 40-45 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο Mediolanum Forum.

H ομάδα του Ντούσαν Αλιμπίγιεβιτς προηγήθηκε 45-55 με τον Ρότσεστι στο 25'06" ωστόσο η Αρμάνι δεν επέτρεψε στον Ερυθρό Αστέρα να ξεφύγει στο σκορ, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 60-61 και μειώνοντας σε 80-81 με 2/2 βολές του Γκουντάιτις στα 2'01" για το φινάλε. Μάλιστα ο Μίτσοφ έφερε το ματς στα ίσα, κάνοντας το 83-83 με τρίποντο στα 51"! Ο Φελντέιν πέτυχε μεγάλο καλάθι για το 83-85, ο Πάσκολο έκανε λάθος και ο Μπιέλιτσα έκανε το 83-87 με 2/2 βολές στα 16". Ο Μίτσοφ σκόραρε για τρεις (86-87), ο Τσιντσιαρίνι έκανε γρήγορο φάουλ στον Φελντέιν κι εκείνος διαμόρφωσε το 86-89 στα 8" από τη γραμμή των βολών. Τελικά ο Ερυθρός Αστέρας «κλείδωσε» τη νίκη από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας», επικρατώντας με 88-91.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ερυθρός Αστέρας σούταρε με 40% στο τρίποντο (10/25) ενώ οι παίκτες του ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα στο Μιλάνο, «κλειδώνοντας» το θετικό αποτέλεσμα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζέιμς Φελντέιν τελείωσε το ματς με 19 πόντους (6/6 βολές, 5/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 5 κερδισμένα φάουλ και μόλις 1 λάθος στα 31:22 που έμεινε στο παρκέ. Σε μεγάλη βραδιά και ο Μίλκο Μπιέλιτσα, με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τέιλορ Ρότσεστι μέτρησε 12 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ σε 27:24.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκάουντλοκ είχε 3 πόντους με 0/5 τρίποντα, 2 λάθη και 1 ριμπάουντ σε 13:15.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό μπλοκ του Ταρζέφσκι στον Λεσόρ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι Μιλάνο την απόδοσή της στην πρώτη περίοδο όταν δέχτηκε 29 πόντους σε αυτό το διάστημα, ο Ερυθρός Αστέρας τα «νεκρά» διαστήματα που έβαλαν ξανά τους γηπεδούχους στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 40-45, 60-61, 88-91.