Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ζαλγκίρις Κάουνας 81-74 (vids)

Κάτια Πετροπούλου
Με τον Νόρις Κόουλ να κάνει ρεκόρ καριέρας (26π.), η Μακάμπι επικράτησε σχεδόν άνετα της Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με 81-74, για την 10η αγωνιστική της Euroleague.

Η επιστροφή του «Σάρας» στην παλιά του Μακάμπι μόνο ευχάριστη δεν ήταν!

Η ομάδα του Τελ Αβίβ βρήκε τα σουτ που έλειπαν από την Ζαλγκίρις (5-5) κι έπαιξε καλή άμυνα, με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη (81-74), στην 10η αγωνιστική της Euroleague και να ανέβει στο 6-4.

Οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα 16 πόντων (45-29, 22'), οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στην τελευταία περίοδο (70-67, 36'), αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Καταπληκτικό παιχνίδι από τον Νόρις Κόουλ, που έκανε ρεκόρ καριέρας (26π.), ενώ από την άλλη ο Μιλάκνις πάλεψε αρκετά (19π.).

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες πήγαιναν... χέρι χέρι στο σκορ, αλλά η Μακάμπι κατάφερε να ανεβάσει στροφές, να δημιουργήσει (14ασ.-5), να παίξει καλή άμυνα (7κλ.) και να μειώσει τα λάθη σε σχέση με τους φιλοξενούμενους (4-8), οι οποίοι υπερείχαν μόνο στα ριμπάουντ (12-22) και είχαν 1/12 τρίποντα. Το δεκάλεπτο βρήκε τις ομάδες στο 15-14, με το σκορ να εναλλάσσεται και να μην ξεπερνά του τρεις πόντους. Μέχρι που οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στο άτονο ματς και μέσα από τρίποντα, αλλά και από τις βολές (12/16 έναντι 2/2) πήραν πόντους κι έφτασαν σε διψήφια διαφορά (39-29, 20'), μετά από σερί 7-0.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η ομάδα του Σπάχια συνέχισε το σερί της σε 13-0 κι έφτασε στο +16 (45-29, 22'), έχοντας με το μέρος της τα τρίποντα (7/13), σε αντίθεση με την Ζαλγκίρις (2/17), η οποία υπερείχε μόνο στα επιθετικά ριμπάουντ (3-11), και κυνηγούσε σε όλη τη διάρκεια στο σκορ (65-51, 30'). Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους βρήκε τα σουτ που της έλειπαν με τον Μιλάκνις, ο οποίος με δύο τρίποντα μείωσε σε 65-57 (31'). Το σερί των φιλοξενούμενων πήγε στο 10-0, με τον Λιθουανό γκαρντ να συνεχίζει να... εκτελεί (70-67, 36'). Ωστόσο, το τρίποντο του Μπόλντεν (78-71, 38') έδωσε... ανάσα και τελικά η Μακάμπι πανηγύρισε τη νίκη (81-74).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι είχε 55.6% στα τρίποντα, 23 ασίστ και 12 κλεψίματα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νόρις Κόουλ μεγαλούργησε με 26 πόντους (5/9δ., 4/6τρ., 4/5β.), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, παρά τα 4 λάθη του.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Τζάκσον είχε 12 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Μπόλντεν 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Καβαλιάουσκας σε 10 λεπτά ήταν άποντος, αλλά είχε 3 ριμπαόυντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Μπόλντεν για το 78-71 στο 38' που έδωσε «ανάσα» στην Μακάμπι.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μακάμπι τα 4 επιθετικά ριμπάουντ και η Ζαλγκίρις το 285 στα τρίποντα.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι τάπες του Μπόλντενκαι του Τάιους!

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 39-29, 65-51, 81-74.